Ознака: престој

Шеесет и седум Авганистанци добија привремен престој во земјава

На скопскиот аеродром денеска пристигна група од 67 бегалци од Авганистан, вработени во организациите Национален демократски институт (NDI) и Националната фондација за демократија (NED)...

Полицаец зел пари од странец за да му го регулира престојот...

Полицијата поднесе кривична пријава против П.Ј., полициски службеник во Кочани поради злоупотреба на службена положба и овластување. - Пријавениот искористувајќи ја својата службена положба ги...

Над 500 војници од САД, Грција и Бугарија ќе престојуваат во...

Владата донесе одлука за влез и престој на странски вооружени сили во Македонија. Се работи за воена вежба која ќе се одржи во период од...

Сноуден побара продолжување на дозволата за престој во Русија

Поранешниот вработен во ЦИА Едвард Сноуден поднел документи за да ја продолжи дозволата за престој во Русија за уште три години, изјави неговиот адвокат...

Продолжен дневен престој во ООУ „К. Рацин“ во Прилеп

ООУ „Кочо Рацин“ од Прилеп воведе продолжен престој за ученици. Капацитетот на продолжениот престој е за триесетина деца. Целта на дневниот престој е да...

Елена Пренџова ќе оствари резиденцијален престој во Естонија

Слемерката и поетеса Елена Пренџова ќе оствари резиденцијален престој во Тарту, Естонија, идната недела. Престојот е дел од проектот за културна мобилност на „и-Портунус“,...

Еквадор тврдеше дека престојот на Асанж ги чини милиони, но сумата...

Престојот на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, во амбасадата на Еквадор во Лондон чинел 800.000 долари, а не шест милиони, како што претходно соопшти...

Сѐ уште треба да се избегнува подолг престој на сонце

Високите температури, исто како и ниските, влијаат врз општата здравствена состојба кај граѓаните. Меѓутоа, топлото време предизвикува зголемен морталитет кај ранливите категории граѓани меѓу...

Словенечката писателка Габриела Бабник во Скопје

Во рамките на проектот „Читајќи го Балканот“ во август словенечката писателка Габриела Бабник ќе оствари резиденцијален престој во Скопје. За време на својот престој...

Правата за престој на истополовите сопружници ќе важат секаде во ЕУ

Европскиот суд на правдата пресуди дека концептот „сопружник“ во смисол на правото на ЕУ за слободен престој на Европејци и членови на нивните семејства,...