Ознака: Преспа

Медиумите немаат обврска да ја користат Северна

Со каков интензитет и во кои временски рокови придавката Северна, во согласност со новото име на државата, ќе навлегува во животот на граѓаните и,...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ не го менуваат името

Со каков интензитет и во кои временски рокови придавката Северна, во согласност со новото име на државата, ќе навлегува во животот на граѓаните и,...

На Северна ќе се навикнуваме во две етапи

Со каков интензитет и во кои временски рокови придавката Северна, во согласност со новото име на државата, ќе навлегува во животот на граѓаните и,...

Власта говори за гордост, опозицијата за понижување

Викендов не стивнаа реакциите во домашните медиуми по ратификувањето на договорот од Преспа во грчкиот парламент. Како и за други прашања, така и овој...

Грчкиот парламент го изгласа договорот од Преспа

Грчкиот парламент со 153 гласа „за“ вчера го ратификува договорот од Преспа, кој, меѓу другото, предвидува новото име на државата да биде Република Северна...

Креаторите на спогодбата си заминуваат од функциите

Дали поради сплет на околности, случајна коинциденција или сосема други причини, но изминатиот период редица странски политичари ги напуштија своите функции. А токму нив...

Договорот е алатка што може да биде употребена и злоупотребена

Нашиот весник издвојува пресек на ставови и мислења од наши истакнати дипломати во врска со најактуелното прашање во моментов, односно за спогодбата од Преспа....

Јавно признание на грчкиот иредентизам

Грчката реторика со „траги на признание“ за иредентизам во сопствените позиции спрема Република Македонија, можеби не е пресвртна за процесот за спроведување на спогодбата...

Грција фатена во сопствената стапица

Самите грчки пратеници и политичари признаваат дека Грција ширела иредентизам, дека македонскиот народ има право на самоопределување и дека и да не постоела Република...

Македонската националност и јазикот – трн во око на грчката опозиција

И покрај намерата на претседателот на грчкиот парламент Никос Вуцис за брза ратификација на спогодбата од Преспа, не стивнува шпекулацијата дека опозициската Нова демократија...