25.8 C
Skopje
22.6.2021 - 12:22

Ознака: Преспа

Грчкото МНР: Очекуваме доследно почитување на договорот од Преспа

Се надеваме и очекуваме доследно почитување на договорот од Преспа како еден од критериумите за процесот на пристапување на Северна Македонија во Европската Унија...

Виола Грациози од Италија – Актерка на Европа 2020

Со синоќешното доделување на наградите, заврши 18-то издание на Интернационалниот театарски фестивал „Актерот на Европа 2020“. После шест дена фестивалски настани, организирани според протоколот за...

Потонати во изговори и во импровизации

За тоа кои се причините за давењето на младото момче во Преспанско Езеро последниот збор ќе треба да го дадат надлежните истражни органи. Но...

Мајката природа ѝ подарила на Преспа богатство убавини

Излезе книгата „Преспанска разгледница“ од Славе Катин Во делото „Преспанска разгледница“ Славе Катин пишува за Преспа како за значаен дел на Македонија, за Македонците од...

Во колекцијата на МСУ дела на уметникот од Капри

Македонскиот сценограф Крсте Џидров-Џиби донираше серија концептуални дела од циклусот „Белешки“ на неодамна починатиот уметник Симон Узуновски (1949 - 2018). - Симе беше еден од...

Ако го снема езерото, ќе исчезне и животот – не само...

Поттикнати од зачестените алармирања за критичното езерско ниво и сведоштвата на локалните жители, „Нова Македонија“ деновиве престојуваше на местото на настанот, за директно од...

Иродовата гозба во Ерусалим и во Преспа (4)

Или танцот на Саломе со пресечената глава на Јован Крстител и на Македонците Беше испразнет огнот од огнот, и пепелта загосподари со сè што има...

Иродовата гозба во Ерусалим и во Преспа (3)

Или танцот на Саломе со пресечената глава на Јован Крстител и на Македонците Тоа е замислата, катастрофата, колосалното убиство на племето што сеело Светлина, а...

Иродовата гозба во Ерусалим и во Преспа (2)

Или танцот на Саломе со пресечената глава на Јован Крстител и на Македонците Во тој темен делириум во Eрусалим во кој стрелките на часовникот го...

Царовска: Без Договорот од Преспа нема економски развој, туку сиромаштија

Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат да ја замајуваат јавноста заговарајќи укинување, поништување или ревидирање на Договорот од Преспа. Најновото замајување е од техничката министерка...