Ознака: Преспански договор

Главоболките на Ципрас по ратификацијата на Преспанскиот договор

Дел од политичката јавност во Грција смета дека дека минатонеделната ратификација на Договорот од Преспа може да се претвори во пирова победа за премиерот...

Како промената на името ќе влијае на македонските граѓани?

Од спомениците, преку учебниците и трговските спогодби, доказот за историскиот Преспански договор помеѓу Грција и Македонија, се наоѓа во „ситните букви“, пренесува „Франс прес“. -...

Грција треба да ги зацели раните со промена на односите со...

Договорот за името помеѓу Грција и ПЈР Македонија беше поддржан од парламентот, и покрај интензивната конфронтација помеѓу партиите и болните поделби во грчкото општество. Меѓународната...

Креаторите на спогодбата си заминуваат од функциите

Дали поради сплет на околности, случајна коинциденција или сосема други причини, но изминатиот период редица странски политичари ги напуштија своите функции. А токму нив...

Почна гласањето во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа

По 38,5 часа расправа на пленарната седница од средата наутро до денеска, пред малку во грчкиот Парламент започна гласањето за ратификација на Договорот од...

Ученици запоседнаа 55 гимназии во северна Грција протестирајќи против Преспанскиот договор

Ученици запоседнаа 55 гимназии во северниот дел на Грција, во знак на протест против ратификацијата на Преспанскиот договор, пишува електронското издание на весникот „Прототема“. Според...

Грчкиот парламент го одложи гласањето за ратификација на Договорот од Преспа...

Поради долгата листа на пријавени пратеници за збор, гласањето за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент ќе се одржи утре во 14.30...

Заев-Хан: Преспанскиот договор оди според планираното, сега е време за реформи

Поддршка за интеграциите кои земјата ја носат напред искажале еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг,...

Дали се гледа крајот на навидум нерешливиот спор?

Грчкиот парламент се подготвува за историска одлука која ќе биде донесена вечерва, со големи очекувања за ратификација на Преспанскиот договор. Ако грчките пратеници ја...

Преспанскиот договор е триумф на ЕУ, но е загрижувачки за демократијата

Се чинеше оти Грција и Македонија минатиот јуни го ставија настрана непријателството што траеше со години, кога лидерите на двете држави го потпишаа Преспанскиот...