2.8 C
Skopje
28.1.2022 - 15:28

Ознака: Преспански договор

Мицотакис смета дека во Преспанскиот договор има „неизлечиви“ грешки

Грешките во Преспанскиот договор не можат да се излечат, кажа грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервју за грчката телевизија „Антена“, додавајќи дека Грција сега...

Грците се загрижени за Преспанскиот договор по оставката на Заев

Анализа на грчкиот весник „Катимерини“ Оставката на Зоран Заев ја менува равенката, бидејќи неговото присуство одигра симболична, но и суштинска улога во спроведувањето на Преспанскиот...

Македонците во Австралија жестоко ја бранат македонската телевизиска програма

Советот на македонски заедници во Австралија испрати отворено писмо до генералниот менаџер на „Канал 31“ Шејн Данлоп, по повод информациите дека австралиската телевизија ја...

Заев: Користењето на кратенката за името е понижување кон државата

Противуставно е користењето на кратенката С. Македонија, изјави премиерот, Зоран Заев, и додаде дека тоа е понижување за државата и непочитување на Уставот. Тој...

На Заев и Ципрас им е врачена Меѓународната награда за мир

Премиерот Зоран Заев и на поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас денеска на церемонија организирана во Мунстер, Вестфалија, ја примија Меѓународната награда за мир на...

Ние направивме дури и застој со личните карти, а Грција сѐ...

Која страна колку го почитува и спроведува Преспанскиот договор Илјадници македонски граѓани не можеа да си ја подигнат пензијата, до примат социјална помош, да регистрираат...

Дендијас доаѓа во Скопје на увид во спроведувањето на Преспанскиот договор

Шефот на грчката дипломатија Никос Дендијас доаѓа во посета на Македонија кон крајот на месецов, при што ќе биде направен увид во спроведувањето на...

Македонците од Австралија бараат поништување на Преспанскиот договор

Македонците под покровителство на Македонската Православна Општина од Џелонг, Австралија на годишното собрание, непосредно пред Илинден, донесоа резолуција во која повикаа ги повикаа сите...

Македонците од Сиднеј се осврнаа и на Преспанскиот договор на средбата...

Претставници на македонската заедница во Сиднеј се сретнаа со австралиската министерка за надворешни работи Марис Пејн и со други државни службеници со цел да...

Грците во Австралија притискаат за Преспанскиот договор, Македонците се повикуваат на...

Австралискиот хеленски совет од австралиските власти бара доследно почитување на Преспанскиот договор и забрана на употребата на зборот македонски/Македонци од страна на македонските организации...