12.1 C
Skopje
8.4.2020 - 11:11

Ознака: Преспански договор

Црвенковски: Компромисот за Преспанскиот договор задира во нашиот идентитет

Беше навистина тешко да се направи компромис кој задира и во нашиот национален идентитет, порача поранешниот македонски претседател Бранко Црвенковски на дебата во Подгоричкиот...

Гогољ сака да изврши ревизија на Преспанскиот договор

Заев бара чист мандат. Се согласувам со него. Тргнаа како петпарачка шарена револуција по сценарио на Сорос, а завршија пред судот марширајќи низ бурлеска...

Димитров бара Собранието да ја разреши Мизрахи

Министерот за надворешни работи Никола Димитров му сугерира на премиерот во техничката Влада, Оливер Спасовски да предложи до Собранието разрешување на техничката министерска за...

Талески: Секој обид за ревидирање на преспанскиот договор е закана за...

Сите обиди за манипулација со преспанскиот договор се крајно штетни за државата. Да се прави некаков обид за негово ревидирање или поништување, значи нов...

Заев: Договорот од Преспа го отвори нашиот пат кон ЕУ и...

Претседателот на СДСМ Зоран Заев заедно со координаторката на Форумот на Жени, Снежана Калеска-Ванчева и пратеничката од редовите на СДСМ и коалицијата Ивана Туфегџиќ...

Заев: Укинувањето на Преспанскиот договор е опасност за државата

Како што се наближуваат изборите, сегашното раководство на ВМРО-ДПМНЕ продолжува да заговара опасни идеи за укинување или поништување на Договорот од Преспа. ВМРО-ДПМНЕ сака...

Мицкоски ќе го менува Преспанскиот договор?

ВМРО-ДПМНЕ ќе го менува Преспанскиот договор ако освои двотретинско мнозинство во парламентот, според најавите на претседателот на партијата Христијан Мицкоски, за „Слободен печат“ во...

Професори ќе дебатираат за соработката со Грција по Преспанскиот договор

Амбасадорката на Шведска во земјава, Кристин Форсгрен Бенгтсон, како и македонски и грчки универзитетски професори ќе се обратат на јавната дебата по повод објавување...

Ако Грција е Реал Мадрид, дали Македонија треба да биде Барселона?

Првиот Грк назначен за вицепретседател на Европската комисија, Маргаритис Шинас, беше очигледен избор за функцијата по годините на вклученост во јадрото на европската политика....

Преспанскиот договор не успеа, но турскиот спор ќе изнуди грчко политичко...

За справување со Турција на Грција ѝ е потребно меѓупартиско единство, какво што не успеа да постигне кога се преговараше за Преспанскиот договор, гласи...