17.8 C
Skopje
26.9.2021 - 23:16

Ознака: Преспанска спогодба

Три прашања за Преспанската спогодба

Во денешниов текст ќе се задржам повеќе на Преспанската спогодба, иако аргументите што ќе ги изнесам тука, еднакво важат и за другите договори/документи што...

(Д)ефектите од Преспанската спогодба

Прашањето за недостатоците на Преспанскиот договор неодамна (одново), на невообичаено многу високо ниво, го постави и грчкиот премиер Киријакос Мицотакис, по средбата со германската...

На сонцето од Кутлеш му истече рокот?

Рокот од шест месеци што беше даден во согласност со договореното во Преспанската спогодба истече вчера, а македонските власти прифатија овој симбол да биде...

Преспанската спогодба не е Библија (ниту Куран)

Легитимно е прашањето кој може и со каков закон да го оспори или забрани правото на поединец, општествена група, партија или слична легална македонска...

Во Преспанската спогодба пресликани и „Велики петок“, „Кипар“, „Осло“, „Дејтон“, Елисејскиот...

Експертите со кои се консултира нашиот весник пронаоѓаат мноштво сличности помеѓу спогодбата од Преспа и други меѓудржавни договори, како на пример Договорот од Велики...

Грчки сценарија за Преспанската спогодба

По оставката на грчкиот министер за одбрана, Панос Каменос, и барањето на премиерот, Алексис Ципрас, да се гласа за доверба на неговата влада, во...

Се чека партиите да се усогласат за ДИК

Иако третирано како процедурална формалност, се чини дека токму формирањето на ДИК би можело да ги загрози роковите за организирање референдум, на крајот од...