Ознака: препораки

АХВ упати препораки како да се избегне труење со храна на...

Најавата за зголемување на температурите го подигна алармот за заштита на луѓето од можно труење со храна, велат од Агенцијата за храна и ветеринарство...

Филипче: И на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот...

Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега. Вирусот нема да замине додека сите не...

Препораки за работа на угостителските објекти во услови на пандемија

Во пресрет на најавеното укинување на дел од мерките и ограничувањата поради коронавирусот и разгледување на можноста од страна на Комисијата за заразни болести...

Словенија чека насоки од ЕУ за туристичките патувања на граѓаните

Словенија за евентуално патување на граѓаните на годишни одмори во странство ќе чека препораки од Европската комисија и ќе донесе одлука врз основа на...

Препораки за справување со коронавирусот за лицата со дијабетес

Лицата со дијабетес може да имаат тешки симптоми и компликации во тек на инфекцијата со ковид 19, но доколку дијабетесот е добро контролиран, тогаш...

Препораки за фрлање на отпадот за граѓаните кои се во карантин...

Министерство за животна средина и просторно планирање објави препораки за управување со отпадот за граѓаните кои се во карантин или самоизолација со сомнителен случај...

Тројца од Радовиш не ги почитувале препораките

Основното јавно обвинителство Радовиш поднесе предлози за издавање казнен налог против три лица кои не постапиле според здравствените прописи за време на епидемија од...

Во Дебар и Центар Жупа се почитуваат препораките

Во изминатото деноноќие безбедносната состојба на целото подрачје на општините Дебар и Центар Жупа, каде е прогласена кризна состојба, е стабилна и без регистрирани...

Кинески доктор со критика до Италијанците: Карантинот не се почитува, уште...

Бројот на починати во Италија го надмина бројот на жртви во Кина од каде што се прошири вирусот ковид-19 на крајот на декември минатата...

АХВ со препораки: Пазарете во најблиските продавници и не се задржувајте...

Пазарете во најблиските продавници, бидејќи со тоа го ограничувате и скратувате времето на движење надвор од домот, препорачува Агенцијата за храна и ветеринарство.   - Задржете...