2 C
Skopje
16.2.2019 - 11:04

Ознака: препорака

Димитров: Заслужуваме чиста одлука за почеток на преговори

Заслужуваме чиста одлука за почеток на преговори, но политиката е уметност на можното и ќе сториме се што можеме, ќе вложиме максимален напор за...

Зарем постои нечиста препорака?

Во услови кога на состојбата се гледа не само од различни перспективи, туку таа и се вреднува врз основа на сосема различни мотиви и...

Повеќе плусови, помалку минуси и една итност во наводници

Добиената чиста препорака за почеток на преговорите за членство на Македонија во ЕУ ги подгреа надежите за добивање и датум за почнување преговори во...

Османи: Препораката од ЕК е валоризација за направеното

Чистата препорака од Европската комисија до Советот за започнување на преговори е валоризација за направеното во овој период, меѓутоа тоа што е најважно е...

Могерини во Тирана: Препораката е победа за сите

Добиената препорака од Европска комисија(ЕК) е победа за сите, но има уште да се работи, бидејќи почетокот на преговорите бара дополнителни ангажирања, порача денеска...

Џафери: Сега треба да се имплементираат реформските закони

Извештајот е позитивен, безусловен со препорака за определување датум за почнување преговори за членство во ЕУ. Ова е достигнување на сите во Република Македонија,...

Димитров: Препораката од ЕК победа за сите граѓани

Безусловната препорака што денеска Македонија ја доби од Европската комисија е голема победа за сите граѓани, порача шефот на македонската дипломатија Никола Димиров на средбата...

Жбогар: Македонија доби многу подобар извештај од претходните

Македонија доби чиста препорака за почеток на пристапните преговори од страна на Европската комисија и многу подобрен вординг во однос на претходните извештаи,  рече евроамбасадорот...

Заев: Сега сме чекор поблиску до Европската унија

Ова е еден од оние денови кога граѓаните на Македонија треба да бидат горди. Сега сме чекор поблиску до Европската унија, изјави премиерот Зоран...

Груби: Заслугата за препораката им припаѓа на граѓаните

По повод објавувањето на Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за 2017 година, претседателот на парламентарната Комисија за европски прашања на...