Ознака: пренесување

Корона-теоријата за замрзнатата храна покрена глобална потрага по одговори

Нов Зеланд ги забележа првите случаи на ковид-19 по 100 дена, по што се рашири верувањето дека вирусот е увезен преку замрзнати пакувања за...

СЗО: Епидемијата се забрзува, вирусот се пренесува преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека епидемијата на коронавирус се забрзува и дека се појавуваат докази за пренесување на ковид-19 преку воздух, откако 239...

Пациентка без симптоми го пренела коронавирусот во одделот за нефрологија во...

Коронавирусот влегол во одделот за нефрологија на Клиниката „Хајнрих Браун“ во Цвикау, Германија, а двајца пациенти починале. Според полициското соопштение, со коронавирус се заразиле девет...

На некои површини коронавирусот се задржува и до 28 дена

Бидејќи ширењето на коронавирусот продолжува масовно, луѓето развиваат стравови од разни површини. Сега, насекаде низ светот, сите се обидуваме да отвораме врати со лактите,...

Куче во Хонгконг прв случај на пренос на коронавирусот од човек...

Експерти за здравствена заштита на животните соопштија дека куче кое е заболено од поблага верзија на коронавирус и се наоѓа во карантин во Хонгконг,...

Десетмина мигранти најдени во автомобил на арачиновец

На автопатот Скопје – Велес, кај Штипска петља, синоќа полициски службеници запреле патничко возило „опел“ управувано од И.М.(54) од село Арачиново, Скопје. При контрола на...