4.8 C
Skopje
27.1.2020 - 21:10

Ознака: премиер

Зеленски ја одби оставката на премиерот

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, ја одби оставката на премиерот Олексиј Гончарук и рече дека сака да му даде втора шанса на функцијата. - Решив...

Михаил Мишустин предложен за нов премиер на Русија

Рускиот претседател Владимир Путин пред Државната дума за премиер го предложи Михаил Мишустин, претседател на руската федерална даночна служба. - Претседателот Владимир Путин оствари работна...

Џафери: Доколку премиерот не поднесе оставка, нема да се бира техничка...

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешниот брифинг со новинарите рече дека е можно одложување на изборите, сѐ додека тие не бидат распишани. Тој, како...

Премиерот на Малта наводно ќе поднесе оставка поради истрагата за убиството...

Премиерот на Малта Џозеф Мускат, наводно денеска ги известил своите соработници дека ќе поднесе оставка, пренесуваат светските медиуми. Неговата одлука е резултат на политичката и...

Уапсениот бизнисмен за убиството на новинарката нуди информации кои водат до...

Угледниот бизнисмен од Малта, Јорген Фенех, понуди да сведочи против високи претставници од владата во случајот за убиството на новинарката, Дафне Каруан Галиција. Тој...

Уапсен ексшефот на кабинетот на премиерот во Малта за убиството на...

Поранешниот шеф на кабинетот на премиерот на Малта, Кит Шембри, е уапсен во рамки на истрагата за убиството на новинарката Дафне Каруана Галиција во...

Шинзо Абе влезе во историја

Јапонскиот премиер Шинзо Абе влезе во историја како политички лидер со најдолг стаж во Јапонија, со оглед дека на власт се наоѓа 2.887 дена. По...

Новата влада на Романија положи заклетва, премиер е Лудовик Орбан

Новата романска влада, на чело со премиерот Лудовик Орбан, вечерва положи заклетва пред претседателот Клаус Јоанис во претседателската палата во Букурешт. Владата претходно доби доверба...

Харадинај официјално кандидат за премиер на Косово

Коалицијата на Алијансата за иднината на Косово и Социјалдемократската партија го именува Рамуш Харадинај за заеднички кандидат за премиер на Косово, пренесува РТК2. Во своето...

Алексеј Гончарук е новиот премиер на Украина

Пратениците на Врховната рада го избраа Алексеј Гончарук за нов премиер на Украина. „За“ гласаа 290 пратеници, а за негов избор потребни беа 226...