Ознака: премиер

Орбан го почна новиот премиерски мандат во Унгарија со прогноза за...

Унгарските пратеници денеска го реизбраа лидерот на партијата Фидес, Виктор Орбан, на функцијата премиер, на која тој се наоѓа од 2010 година, а за...

Балканот повторно затруен со големодржавни концепти

Деновиве на иста „фреквенција“ се најдоа бугарските и косовските политичари, кои со своите изјави со умисла предизвикуваат етнонационални тензии со тенденција за административни гранични...

Ковачевски: Нашата земја е безбедна, за економските предизвици сме подготвени

Посочи дека граѓаните треба да се спокојни, бидејќи како членка на НАТО, ние ја уживаме, и можеме да сметаме на заштитата која ја нуди...

Адеми: Првиот премиер Албанец е реалност, ќе срушиме уште едно табу

Албанец премиер во последните 100 дена од мандатот на Владата ќе урне уште едно табу, рече во вечерашното гостување на Алсат Арбр Адеми од...

По повеќедневните немири, избран нов премиер

Казахстан По повеќедневните немири, Казахстан доби нов премиер. Парламентот едногласно го избра Алихан Смаилов за претседател на Владата. Смаилов беше казахстански министер за финансии во...

Боксинг-деј – традиција помешана со фудбал

Од 1958 година, Боксинг-деј е главниот празничен ден, синоним за фудбалот во Велика Британија, кога семејствата се собираат заедно, одат на натпревари, ги бодрат...

Груби тврди дека ВМРО-ДПМНЕ се сложни да има премиер Албанец

Првиот заменик на претседателот на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, вечерва во емисијата „Клик плус“ истакна дека...

Петков најавува надградување на односот со Македонија

Со нашите коалициски партнери јасно дебатиравме и запишавме во коалицискиот договор што треба да се очекува од нас. Ние ја зачувуваме позицијата на Република...

Кому и каква порака му носи холандскиот премиер

ПОСЕТА НЕПОСРЕДНО ПРЕД ГЛАСАЊЕТО ДОВЕРБА ЗА МАКЕДОНСКАТА ВЛАДА Денеска попладне, првпат еден холандски премиер доаѓа во официјална посета на Македонија. Евентуалните предзнаци за „историската димензија“...

Ирачкиот премиер преживеа атентат со дрон

Ирачкиот премиер Мустафа ал Казими синоќа се извлекол неповреден во нападот со беспилотно летало наполнето со експлозив врз неговата резиденција во Зелената зона во...