Ознака: премиер лига

Фулам го доби „најскапиот фудбалски меч“ и се пласира во Премиер-лигата

Фулам е третиот тим од Чемпионшип, покрај Лидс и ВБА, што во новата сезона ќе игра во Премиер-лигата. Во финалето на плејофот, Фулам го...

Вербата на Клоп го претвори Ливерпул во шампион, разуверувајќи ги скептиците

По 30 години чекање, Ливерпул повторно е доминантен. Ланските шампиони на Европа сега станаа и прваци на Англија, предводени од германскиот тренер што ги...

Премиер-лигата без публика, со многу ограничувања

При пристигнувањето на стадионот, кој ќе биде поделен на три зони, секој играч и член на стручниот штаб ќе мора да покаже клинички пасош,...

На повеќе фудбалери во Англија летово им истекуваат договорите

На многу фудбалски ѕвезди од англиската Премиер-лига договорите им истекуваат летово. Давид Силва, Педро, Вилијан, Јан Фертонген, Давид Луиз, Рајан Фрејзер, Џо Харт, Бен...

Ливерпул ќе може да ја слави титулата на „Енфилд“?

ФУДБАЛ - АНГЛИЈА Градското дерби помеѓу Евертон и Ливерпул, закажано за 21 јуни, ќе се одигра на стадионот на Евертон, „Гудисон парк“, откако градската советодавна...

Вештачка бучава и за ТВ-гледачите во Велика Британија

Кога на 17 јуни ќе продолжат натпреварите во англиската фудбалска Премиер-лига, ТВ-гледачите ќе имаат опција да вклучуваат вештачка навивачка бучава. Бидејќи натпреварите се играат...

Многу новитети пред продолжението на сезоната во Англија

ФУДБАЛ Стадионите ќе бидат поделени во три зони, се воведуваат две дополнителни измени и девет играчи на клупите за резервни фудбалери, играчите не смеат да...

Три премиерлигаши се против играњето на неутрални терени

Англиските фудбалски клубови Вотфорд, Брајтон и Астон Вила јавно се спротивставија на предлогот преостанатите натпревари од сезоната да се играат на неутрални терени. Премиер-лигата...

Ќе се забранат тимското славење голови, менувањето дресови и плукањето?

Ваквите мерки може да продолжат и во наредните 12 месеци, за да се намали ризикот од ширење на коронавирусот, дознава британскиот весник „Телеграф“ ФУДБАЛ -...

Саудиските милијарди и катарското писмо отворија нов фронт во војната преку...

Војната преку посредници помеѓу Саудиска Арабија и Катар се прошири во англиската Премиер-лига, откако катарска телевизиска компанија бараше блокирање на саудиското преземање на Њукасл,...