20.8 C
Skopje
25.6.2021 - 5:04

Ознака: Премиера

„Прослава“ – премиера на Драмски театар

Драмски театар-Скопје вечер од 20 часот премиерно ќе ја изведе претставата „Прослава“ (Фестен) од Дејвид Елдриџ во режија на Зоја Бузалковска. Оваа современа трагедија и критика...

Премиера на документарниот филм за Шабан Трстена „Кобра“

Во кино салата од Центарот за култура во Кичево, вечерва премиерно ќе биде прикажан документарниот филм за олимпискиот шампион во борење од 1984 година...

МНТ се подготвува за премиерата на „Галеб“

Во Македонскиот народен театар во тек се подготовките на претставата „Галеб“ по текст на Антон Павлович Чехов во режија на Нина Николиќ. Претставата е...

Кинопремиера на „Бикини Мун“ во Њујорк

Филмот „Бикини Мун“ на Милчо Манчевски имаше кинопремиера во Њујорк во петокот, каде што присуствувале и дел од актерската екипа на чело со актерката...

„Исцелител“ вечерва ќе ја има својата канадска премиера!

Македонскиот филм „Исцелител“ ќе биде дел од официјалната програма на 18-тото издание на меѓународниот филмски фестивал во Калгари, Канада. Во текот на дванаесетте фестивалски денови,...

„Луди за љубов“ – премиера на Драмски театар

Претставата „Луди за љубов“ од Сем Шепард, а во режија на Деан Дамјановски в петок премиерно ќе биде изведена во Драмскиот театар - Скопје,...

„Метаморфоза“ премиерно одиграна во МОБ

Работен по концепт и кореографија на Ивана Коцевска, балетот „Метаморфоза, кој завчеравечер премиерно беше одигран на сцената на Македонската опера и балет, од почетокот...

Претставата „Немам каде да се вратам“ премиерно во кино „Фросина“

Претставата „Немам каде да се вратам“ на групата за перформанс Кунстверкштат при Младинскиот образовен форум премиерно ќе биде изведена вечер во кино „Фросина“ во...

„Бикини Мун“ на Манчевски имаше азиска премиера во Шангај

Новиот филм на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски, „Бикини Мун“, имаше азиска премиера на Филмскиот фестивал во Шангај, Кина, еден од најголемите фестивали во...

Претстава на нашиот режисер Оливер Мицевски премиерно во Кан

Претставата „Зимска рамноденица“, работена по текст на познатиот драматург Роланд Шимелфенинг (еден од најизведуваните драмски автори во Германија и еден од најоригиналните гласови денес,...