Ознака: Премиера

Премиера на „Злосторството на 21 век“

Претставата „Злосторството на 21 век“ од британскиот автор Едвард Бонд, во режија на Владимир Милчин, премиерно ќе биде изведена вечерва, во 20 часот, во...

МНТ ја најавува премиерата на комедијата „Мој термин“

Современата комедија „Мој термин“ (претходно најавена со работниот наслов #ТикТак) премиерно ќе биде изведена на 16 мај, во 20 часот, на малата сцена во...

„Лимонада во друштво на директорот“ ги оправда очекувањата

Премиерата на драмската претстава „Лимонада во друштво на директорот“, која се одржа вечерва, во изведба на драмските аматери од Кичево, во целост ги оправда...

Премиера на „Лимонада во друштво на директорот“ вечерва во Кичево

Вечерва и утре со почеток во 19.30 часот, по пауза од две години, во Центарот за култура во Кичево ќе се случи една драмска...

Премиера на „Свадбата“ во Велешкиот театар

Утревечер, на Малата сцена со почеток во 20 часот, Театар „Јордан Х.К-Џинот“, Велес премиерно ќе ја изведе претставата „Свадбата“, работена по текстови од Алан...

Во мај премиера на „Магбет“

Во Македонскиот народен театар во тек се подготовките на претставата „Магбет“ од Вилијам Шекспир во режија на Нела Витошевиќ. Претставата се поставува според препевот...

Премиера на филмот „Незаборавна пролет во заборавено село“

Филмот на режисерот Куштрим Бектеши, „Незаборавна пролет во заборавено село“, ќе биде прикажан во киносалата на Центарот за култура во Кичево, вечерва, со почеток...

Премиера на „Демократија“ од Бродски на прилепската сцена

„Демократија!“ од рускиот поет, Нобеловец и добитник на Златниот венец на Струшките вечери на поезијата, Јосиф Бродски, во режија на Кирил Петрески е претставата...

Филмската адаптација на „Аладин“ премиерно на 24 мај

Возбудливата и крајно жива филмска адаптација на дизниевиот анимиран класик „Аладин“,би требало да ја има светската кинопремиера на 24 мај. Како најава неодамна беше...

Премиера на „Незаборавна пролет во заборавено село“

На 29 март, долгометражниот игран филм „Незаборавна пролет во заборавено село“, во сценарио и режија на Куштрим Бектеши, ќе го има своето премиерно прикажување...