Ознака: Премиера

Манчевски со „Врба“ во конкуренција со Скорсезе и Нортон

Светската премиера на најновиот игран филм „Врба“ на Милчо Манчевски ќе се случи на Филмскиот фестивал во Рим, кој се одржува од 17 до...

Премиерно прикажан краткометражниот филм „Налепница“

  Премиерата на краткометражниот игран филм „Налепница“, по сценарио и режија на Георги М. Унковски, во продукција на „Синема Футура“, се одржа во средата во...

Премиера на „Бесачи“ во МНТ

Во Македонскиот народен театар, утревечер, на големата сцена, со почеток во 20 часот, премиерно ќе биде одиграна претставата „Бесачи“ по текст на актуелниот британско-ирски...

Македонска премиера на филмот „Отворена врата“

Во рамките на ИФФК „Браќа Манаки“, со почеток од 19.00 часот, ќе се одржи македонската премиера на играниот филм „Отворена врата“ во режија на...

Ова ми е прва оперска улога дома

Македонскиот баритон Васил Гарванлиев, кој кариерата успешно ја гради на меѓународните сцени (Чикаго, Милано, Торонто, Лондон) во класичната музика, но и во водите на...

Премиерата на „Медена земја“ – совршен крај за јубилејниот „Македокс“

Премиерата на „Медена земја“ е круна на македонската програма што беше прикажана во текот на годинашното издание на „Македокс“ и во чии рамки беа...

Премиера на мјузиклот „Црно и бело“

Премиера на првиот македонски мјузикл „Црно и бело“ ќе се одржи вечерва, во 20 часот, во киното „Фросина“. Овој дипломски филм, како предизвик на...

Премиера на „Арапска ноќ“ во Прилеп

Претставата „Арапска ноќ“ од Роланд Шимелфениг, во режија на Зоја Бузалковска, премиерно ќе биде изведена во театарот „Војдан Чернодрински“, вечерва, од 20 часот. Бузалковска...

Утревечер во прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ премиера на „Арапска ноќ“

„Арапска ноќ“ од Роланд Шимелфениг, во режија на Зоја Бузалковска е претставата што театарот „Војдан Чернодрински“ утревечер од 20 часот премиерно ќе ја изведе на матичната...

Премиера на „Злосторството на 21 век“

Претставата „Злосторството на 21 век“ од британскиот автор Едвард Бонд, во режија на Владимир Милчин, премиерно ќе биде изведена вечерва, во 20 часот, во...