13.8 C
Skopje
20.9.2021 - 4:23

Ознака: Премиера

Премиера на операта „Скендер-бег“

Премиера на операта „Скендер-бег“ од композиторот Фатос Лумани ќе биде изведена вечерва, во 20 часот, на сцената на Националната опера и балет. Диригент е...

Премиера на операта „Скендербег“ во НОБ

Премиерата на операта „Скендербег“ од композиторот Фатос Лумани, ќе биде изведена на 23 декември, понеделник, со почеток во 20 часот во Националната опера и...

Премиера на претставата „Професионалец“ на кавадаречкиот театар

Вечерва со почеток во 20 часот на сцената во Домот на културата „Иван Мазов-Климе“ се случува премиерата на најновата театарска претстава на кавадарелкиот театар...

Објавен трејлер за филмот „Дедо и внук“, наскоро премиера во Охрид

По комплетирањето на техничките и продукциски делови, деновиве е објавен и првиот официјалниот краток спот за филмот „Дедо и внук“, првиот долгометражен филм на...

Скопска премиера на „Отело“ во МНТ

По првата премиера која ќе се одржи на 16 ноември на сцената во Босанското народно позориште, Зеница - БиХ, во Македонскиот народен театар на...

Премиера на операта „Кармен“

Премиерата на операта „Кармен“ од Жорж Бизе ќе биде изведена на 8 и 12 ноември. По нејзината последна премиерна обнова во 2002 година, по...

„Најкратки драми на светот“ – најновата премиера во МНТ

Во Македонскиот народен театар во тек се подготовките за новата претстава „Најкратки драми на светот“ во режија на Трајче Ѓоргиев. Според драматургот на претставата Дарко...

Премиера на „Ефектот на среќа“ на Борјан Зафировски

Премиерата на играниот филм „Ефектот на среќа“ на македонскиот режисер Борјан Зафировски ќе се одржи вечерва во киното „Милениум“ во Скопје. Со ова остварување...

Премиера на филмот „Ефектот на среќа“

Премиерата на играниот филм „Ефектот на среќа“ (The Happiness Effect) на македонскиот режисер Борјан Зафировски ќе се одржи в четврток (7 ноември) во кино...

Премиера на операта „Кармен“

Денес во Националната опера и балет се одржа прес конференција по повод премиерата на операта „Кармен“ од Жорж Бизе, која ќе биде изведена на...