30 C
Skopje
22.9.2018 - 17:41

Ознака: Премиера

„Метаморфоза“ премиерно одиграна во МОБ

Работен по концепт и кореографија на Ивана Коцевска, балетот „Метаморфоза, кој завчеравечер премиерно беше одигран на сцената на Македонската опера и балет, од почетокот...

Претставата „Немам каде да се вратам“ премиерно во кино „Фросина“

Претставата „Немам каде да се вратам“ на групата за перформанс Кунстверкштат при Младинскиот образовен форум премиерно ќе биде изведена вечер во кино „Фросина“ во...

„Бикини Мун“ на Манчевски имаше азиска премиера во Шангај

Новиот филм на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски, „Бикини Мун“, имаше азиска премиера на Филмскиот фестивал во Шангај, Кина, еден од најголемите фестивали во...

Претстава на нашиот режисер Оливер Мицевски премиерно во Кан

Претставата „Зимска рамноденица“, работена по текст на познатиот драматург Роланд Шимелфенинг (еден од најизведуваните драмски автори во Германија и еден од најоригиналните гласови денес,...

Премиера на вториот документарен филм „Соколана нашата гордост“

Вториот документарен филм „Соколана нашата гордост“ од новинарот, Марјан Стошевски, вечерва со почеток во 20 часот ќе биде промовиран пред пошироката јавност во Занаетскиот...

Премиера на „Странци“ на сцената на Драмски

Претставата „Странци“, во режија на Нела Витошевиќ, вечерва премиерно ќе биде изведена на сцената на Драмски театар Драмски ја најави претставата како фасцинантна, моќна...

Премиера на „Пиреј“ – претстава за човечката судбина

На сцената на театарот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп, вечерва, од 20 часот ќе биде изведена премиерата на претставата „Пиреј“ од Петре М. Андреевски, во...

„ФХ3Х“ работеа на новите „Одмазници“

Македонската компанија за анимација и визуелни ефекти „ФХ3Х“ учествуваше во креирањето на визуелните ефекти на деветнаесеттиот член на Марвеловиот универзум „Одмаздници: Војна на бесконечноста“. Според...

Премиера на претставата „Дух“ во МНТ

Македонскиот народен театар утре ќе ја изведе премиерата „Дух“, по текст на Дејан Дуковски, во режија на Срѓан Јаниќијевиќ. Гораст Цветковски ја толкува главната улога...

Скопска премиера на „Види ја ти неа“

Скопската публика ќе има можност вечер во рамки на 21. Скопски филмски фестивал да го гледа кратометражниот игран филм „Види ја ти неа“. Проекцијата е...