14.8 C
Skopje
26.9.2021 - 9:19

Ознака: пред

Слика на Ван Гог првпат пред јавноста по 100 години

Сликата на Винцент ван Гог, на која е прикажана улица во Париз, е изложена во јавноста првпат откако помина повеќе од 100 години зад...

Го победија коронавирусот, немоќни пред бирократијата

Неажурираниот систем за евиденција ги збунува оздравените ковид-пациенти.Оние што ги поминале деновите на изолација и добиле известување од Центарот за јавно здравје дека се...

Како го убив дедо ми пред да се родам

Светот никогаш покопнежливо не сонувал подобар и поправеден свет од денес, а никогаш не бил подалеку од него. Тоа е израз на тоталниот слом...

Перформанс на Спасе Перовски два дена пред избори

Ова не е политички проект, туку ликовно дело што има директна врска со еден изборен циклус, вели авторот Ликовниот уметник Спасе Перовски од Велес, вечерва,...

Поминуваме шест часа дневно пред екраните

Поминуваме дури шест часа на ден гледајќи во екраните на нашите паметни телефони, компјутери и телевизори. Британските психолози спровеле истражување на 2.000 луѓе, со...

Месото поскапува пред секој празник

Наближуваат новогодишните и божиќните празници, а, како по обичај, домашните трговци пред секој поголем празник ги покачуваат цените на месото, кои оваа година отидоа...

Седум тест-меча пред настапот на ЕП 2020

Два меча со Кувајт во Белград се додадени на претходно договорените три на турнирот „Трофеј Карпати“ (со Романија, Србија и со Алжир), сите во...

Македонските компании пред портите на Турција како економски фактор во подем

Очекуваниот поголем економски раст на некои земји, пред сѐ на Турција како најблиска, е предизвик за македонските компании што целат кон извоз и кон...

Жената веќе не е само пред штафелајот

Во „Чифте-амам“, по повод 8 Март, утревечер ќе биде отворена изложба на дела создадени под инспирација од девојки, жени, мајки, љубовници, борци... „Рахела“ од Димче...