Ознака: предмет

Антикорупциска отвори предмет за првиот сет економски мерки

Државната комисија за спречување корупција отвори предмет за првиот сет економски мерки. Со тоа, антикорупциска ќе ги проверува фирмите што добиле средства, но и...

Управниот суд го врати предметот за „Иловица“ на повторно одлучување

Управниот суд денеска на својата веб-страница ја објави пресудата за рудникот „Иловица“ по тужбата на „Еуромакс рисоурсес“ со која Владата го раскина договорот за...

Албанската влада губи предмети на меѓународен суд

Албанската влада за загубени судски процеси во Стразбур, за периодот 2015- 2019 година има неисполнети обврски од 18 милиони евра, објави Високата државна ревизија....

Застаре делото на Бучковски во предметот „Тенковски делови“

За експремиерот Владо Бучковски и за уште тројца обвинети застаре делото во предметот „Тенковски делови“. Коалицијата Сите за правично судење, која го мониторираше случајот,...

Комисиски предлог за разрешување на Катица Јанева

Зад затворени врати пратениците од собраниската комисија за избори и именувања, вчера, без дискусија и едногласно со 13 гласа „за“ донесоа одлука разрешување на...

Британските училишта го воведуваат предметот свесност

Учениците во Велика Британија веќе учат математика, наука и историја, но стотици училишта се подготвуваат да ја прошират традиционалната наставна програма со новиот предмет...

ОЈО отвори предмет во врска со доделувањето концесија за центрите за...

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, соопшти дека согласно член 272 од Законот за кривична постапка, отворило предмет по допрен...

Обвинителството ќе го истражува говорот на омраза во врска со пожарите...

Основното јавно обвинителство Скопје по допрен глас оформи предмет во врска со определени написи и коментари по социјалните мрежи, а со кои преку компјутерски...

Мистерија – таинствен предмет соѕидан во Калето

За да се дојде до целта, треба просторот над бездната да се помине преку бетонски ѕид широк едвај половина метар. Внимателно, чекор по чекор....