Ознака: предмети

Јавното обвинителство ги презеде предметите од СЈО

Јавното обвинителство ги презеде предметите од Специјалното јавно обвинителство кое гони кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите. -По...

Јовески: Предметите што се во фаза на судење остануваат кај обвинителите...

Предметите на Специјалното јавно обвинителство по преземањето од страна на Републичкото јавно обвинителство ќе бидат распоредени по обвинителства и по обвинители, а дотогаш предметите...

Стефанова: Неизвесно е дали истите обвинители ќе ги водат предметите од...

Обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова информираше дека веќе се одвива примопредавање на предметите од СЈО. Во однос на тоа дали истите обвинители ќе ги водат...

Јовески и СЈО се договараат за преземање на предметите

Започна средбата меѓу државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во просториите на Специјалното јавно обвинителство каде се договараат деталите како ќе се преземат предметите што...

СЈО: Подготвени сме веднаш да ги предадеме предметите со сите докази

СЈО е подготвено веднаш да ги предаде предметите по кои постапува со сите списи и докази. Обвинителството соопшти дека од страна на Јавното обвинителство...

Јовески ќе ги преземе предметите на СЈО

Јавното обвинителство одлучи да ги прифати предметите од СЈО. Со тоа, Специјалното јавно обвинителство заминува во историја по четиригодишно постоење. Одлуката следуваше по барањето на Катица...

ЈО ги презема предметите од СЈО?

Неофицијално, денеска се очекува да се донесе одлука Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески, да ги преземе сите предмети на СЈО. Во Министерството за правда денеска...

Стефанова: Јанева и натаму е обвинител, притворот не влијае врз судењата...

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното рочиште за предметот „Титаник“ на СЈО, рече дека предлогот на бранителите на обвинетите за одлагање на постапката бара да...

Има ли Британија грижа на совеста поради туѓото богатство во нејзините...

Повиците на повеќе држави за враќањето на нивните артефакти што се во посед на британските музеи, го актуелизираше прашањето дали Велика Британија треба да...

Русковска: СЈО треба да ни ги предаде случаите, обвинителството не може...

Според постоечкиот Закон што сè уште важи за Специјалното јавно обвинителство, тие треба да ни ги предадат предметите. Доколку не ни ги предадат, ние...