5.8 C
Skopje
29.11.2021 - 21:07

Ознака: предлог-закон

Владата го усвои Предлог-законот за Јавното обвинителство

На денешната 146 седница, Владата го усвои новиот Предлог-закон за Јавното обвинителство. Донесена е одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско...

Новиот закон за Јавно обвинителство денес пред пратениците

Предлог-закон за Јавно обвинителство денеска влегува во собраниска процедура, пришто пратениците ќе ги изнесат своите ставови, а ако имаат забелешки ќе поднесат амандмани. Новиот предлог-закон...

Предлог-законот за Јавното обвинителство од утре во собраниска процедура

Новиот предлог-закон за Јавно обвинителство, којшто минатата недела го презентираше премиерот Зоран Заев утре влегува во собраниска процедура. Владејачката партија очекува предлогот да наиде...

Со новиот предлог-закон, СЈО и ОЈО ќе се спојат во ново...

Министерството за правда подготви нов Предлог-закон за Јавно обвинителство во кој се здружуваат постојните капацитети на СЈО и Основното јавно обвинителство за гонење на...

Предлог-законот за охридскиот регион остава простор за понатамошно уништување на природното...

Предлог-законот за управување со природното и културното наследство во охридскиот регион отвора простор за носење штетни одлуки и понатамошно уништување на единственото УНЕСКО подрачје...

Усвоен предлог-закон за основното образование

На предлог на Министерството за образование и наука, на денешната владина седница е усвоен текстот на предлог-законот за основното образование, кој ќе биде доставен...

Предлог закон на Собранието, обложувалниците да се преселат на најмалку 500...

Според предлог законот на Собранието, обложувалницте ќе треба да бидат дислоцирани на најмалку 500 метри од училиштата. За ова ќе треба да расправаат членовите...

Зелено светло за предлог-законот за правосуден испит

Советот за следење на имплементацијата на Стратегијата за реформа на правосудниот сектор го разгледа и го поддржа новиот предлог-закон за правосуден испит. Министерката за правда...

Антикорупцискиот закон, со европско знаменце, во скратена постапка

Предлог-законот за спречување на корупцијата и судир на интереси во скратена постапка, со европско знаменце, вчера беше ставен на дневен ред на седницата на...

Законот за спречување на корупцијата по итна постапка на собраниска седница

Пратениците денеска во рамки на 80. седница, што ќе почне во 16 часот ќе расправаат по Предлог-законот за спречување на корупцијата и судир на...