9.8 C
Skopje
6.12.2021 - 16:29

Ознака: предлог-закон

Утврден предлог-законoт за бесправно изградени објекти

Владата го утврди предлог-законот за утврдување правен статус на бесправно изградени објекти што изминатиот период беше предмет на разни анализи и критики во домашната...

Утврден предлог – закон за бесправно изградени објекти

Владата утврди предлог – закон за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти. Со предлог законот се предвидува можност за утврдување на правен...

Утврден предлог-законот за стратешки инвестиции од јавен интерес

Владата на својата редовна 167-ма седница го утврди предлог-законот за стратешки инвестиции во Република Македонија – за проекти од јавен интерес, што е во...

Изгласан предлог-законот за минимална плата

Дебатата за минималната плата денес ги скара пратениците од власта и опозицијата. Сепак, измените за предлог-законот беа изгласани со 59 гласови „за“. Минималната плата...

Се олеснуваат условите за производство на вино

Собранието на Македонија попладнево го усвои предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за виното. - Со новите законски измени, кои се правени во соработка...

Џонсон: Предлог-законот за брегзит ќе го испратам во парламентот идната недела

Британскиот премиер Борис Џонсон им порача на пратениците дека од Брисел нема да бара ново одлагање. Тој треба да побара одлагање на датумот за...

Симптоматично откажување на апарати по истекот на гаранцијата

ЕК веќе најави дека ќе излезе со предлог-закон за забрана на програмирано расипување на уредите, а во тек е истрага за тврдењата за постоење...

Адресирани дел од амандманите за новиот закон за Јавното обвинителство

Комисиската распара за Законот за ЈО стартуваше со педесетина амандмани. Воедно ќе се решава и статусот на СЈО, како и на Законот за совет...

Собраниската расправа за Законот за Јавно обвинителство закажана за 27 август

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, собраниската расправа за измените на Законот за Јавно обвинителство ја закажа за 27 август, откако пратениците ќе се вратат...

Предлог-законот за Државниот инспекторат за употреба на јазиците оди во Собрание

На денешната седница Владата го утврди предлог-законот за Државниот инспекторат за употреба на јазиците и донесе одлука да биде пуштен во постапка за усвојување...