18.8 C
Skopje
19.10.2021 - 15:27

Ознака: предлог-закон

ВМРО-ДПМНЕ поднесе предлог-закон за поврат на парите за вакцинираните во Србија

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе предлог-закон за поврат на парични средства потрошени за имунизација против коронавирусот во Србија, по скратена постапка. Како што појасни...

Усвоен предлог-законот за прогласување на дел од Шар Планина за Национален...

Владата на денешната седница го утврди текстот на предлог – законот за прогласување на дел од Шар Планина за Национален парк, подготвен од Министерството...

Предлог-законот за попис на собраниска седница

Предлог-законот за попис е ставен на дневниот ред, во рамки на продолжението на 29-та собраниска седница. Додека владата останува на ставот дека пописот ќе се...

Предлог-законот за регистрација на возила со странски регистерски таблици помина на...

Владата на денешната 24 седница го утврди текстот на предлог-законот за регистрација на возила со странски регистерски таблици со одлука да биде доставен на...

Предлог-закон за задолжително пензионирање на 64 години

Пратеници на СДСМ во собраниска процедура го доставија Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за работни односи, кој предвидува задолжително пензионирање на 64...

Усвоен предлог-закон за спречување и заштита од насилство врз жените

На предлог на Министерството за труд и социјална политика, министрите денеска го усвоија предлог-законот за спречување и заштита од насилство врз жените и семејното...

ВМРО-ДПМНЕ: Поднесен е предлог-закон за посебна Комисија за справување со пандемијата

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова на Македонија“, денеска заедно со останатите опозициски партии Алијанса и Алтернатива и Левица, поднесе Предлог – закон...

Работодавачите погодени од кризата ќе добијат помош и за октомври, ноември...

Владата синоќа на седница утврди предлог-закон за финансиска поддршка на работодавачите погодени од здравствено економската криза предизвикана од вирусот ковид-19, заради исплата на платите...

Предлог-законот за јавниот интерес во културата оди во Собрание

Владата го утврди конечниот текст на предлог-законот за јавниот интерес во културата, кој, откако ќе биде усвоен во Собранието, ќе овозможи поотчетно и потранспарентно...

Владата го прифати текстот на Предлог-законот за надворешни работи

Владата го прифати текстот на Предлог-закон за надворешни работи, што има за цел реформа на дипломатската служба во насока на нејзина целосна професионализација и...