12.8 C
Skopje
26.10.2021 - 14:16

Ознака: предизвик

Заврши „Европскиот филмски предизвик“

Во рамките на третиот „Европскиот филмски предизвик“ се реализира филмско доживување на брегот на Охридско Езеро со европски филмови, во рамките на 4-то издание...

Состојбата во болниците е алармантна

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска одржа координација со директорите на ковид центрите во Скопје на која разговараа за моменталната состојба со капацитетите во...

Десетгодишно девојче се задуши во Италија, учествувало во „ТикТок“ предизвик

Италијанската агенција за регулирање на приватноста на податоците вчера ѝ нареди на апликацијата „ТикТок“ да ги блокира сметките на сите корисници во Италија чија...

Што значи новоизгласаната резолуција за малцински права во ЕУ

Безбедносниот пакет за заштита на малцинските права содржи препораки на ЕУ за заштита на културната и јазичната разновидност, програми за финансирање мали јазични заедници,...

Дијалогот за Косово пред нови предизвици

Не постои преголем оптимизам за резултатите од првите средби меѓу европскиот посредник во дијалогот за Косово и претставниците од преговарачките страни. Како нов момент...

Меркел: Коронавирусот е најголем предизвик од Втората светска војна

Германија поради пандемијата на коронавирусот минува во најтешките периоди уште од Втората светска војна, изјави германската канцеларка Ангела Меркел. Во првото телевизиско обраќање до нацијата...

Горна Ѓоновица – копнеж, предизвик, перспективи

Пред некоја година, планинарско-спортскиот клуб „Бистра“ од Гостивар трасира и обележи планинарска патека од Горна Ѓоновица до кичевското село Зајас, која минува низ прекрасни...

Кошаркарските кадети пред тежок предизвик на ЕП во Скопје

Македонската машка кадетска репрезентација за кошаркари до 16 години, ќе биде пред тежок предизвик на Европското првенство (ЕП), дивизија А, кое ќе се одржи...

Подвигот на Кипчоге како предизвик, инспирација, мотив

Тој нѐ инспирира сите нас и покажа дека можеме да ги надминеме границите во животот. За спортот, за другите млади спортисти, ова е предизвик...

Преголем предизвик за администрацијата во Вашингтон?

Исламската Република Иран геостратегиски е сместена на просторот на Блискиот Исток, регионот што ги поврзува Персискиот Залив и Арапско Море, со централна и јужна...