14.8 C
Skopje
13.7.2020 - 1:29

Ознака: предвремени избори

Се зголемува притисокот за предвремени избори

КОСОВО Претседателот Хашим Тачи е подготвен да закаже избори во Косово, по оставката на премиерот Рамуш Харадинај, откако беше повикан од Трибуналот за воени злосторства...

Заев понуди предвремени избори во октомври идната година, за ВМРО-ДПМНЕ предлогот...

Премиерот Зоран Заев денеска во Куманово изјави дека ако опозицијата сака предвремени избори, тие можат да бидат одржани во октомври 2020 година. Премиерот посочи...

Чешкиот премиер предупреди на можни предвремени избори ако неговиот коалиционен партнер...

Чешкиот премиер, Андреј Бабиш, синоќа соопшти дека се можени предвремени избори доколку неговиот коалиционен партнер се повлече, зголемувајќи ги изгледите за уште повеќе политички...

Грција ќе одржи предвремени избори во јули

Грците ќе излезат на гласање во јули, откако претседателот на државата го одобри барањето за предвремени избори. Премиерот Алексис Ципрас синоќа повика на гласање, само...

Разрешен претседателот на Молдавија, неговиот заменик распиша предвремени избори

Привремениот претседател на Молдавија, Павел Филип, денеска објави дека потпишал декрет за одржување предвремени избори во септември. Филип беше назначен за привремен претседател откако судот...

ХДЗ во расчекор меѓу десницата и политичкиот центар

Хрватска Во врвот на партијата се разгледуваат различни сценарија за идните настапи по неуспехот на европските избори Веројатноста за одржување предвремени избори во Хрватска во октомври...

Предвремени избори се штетни за економијата и за граѓаните

Кога во домашниот општествен амбиент одамна однадвор се наметнуваат предизвиците со политички фокус, логиката дека развојот на домашното стопанство е основата за економскиот раст...

Последната битка на Ципрас

Грчкиот премиер Алексис Ципрас тврди дека е подготвен за борба, откако ги најави предвремените избори, но неговите противници не отстапуваат, пишува „Гардијан“. Четири дена откако...

Ципрас убеден дека ќе победи на предвремените избори во Грција

Грчкиот премиер Алексис Ципрас е убеден дека неговата партија СИРИЗА би можела да победи на предвремените избори кои тој ги најави по поразот на...

Села бара предвремени избори

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, се противи на носењето закон за СЈО со кој би се заштитиле високите политички функционери во државата...