14.8 C
Skopje
13.7.2020 - 1:34

Ознака: предвремени избори

Заев предлага предвремени избори што е можно побрзо

Премиерот Зоран Заев предлага одржување на предвремени парламентарни избори што е можно побрзо. Во своето прво обраќање откако Европската Унија не додели датум за...

Британскиот парламент пак ќе гласа за предвремени избори

Долниот дом на британскиот Парламент денеска повторно ќе гласа за одржување предвремени парламентарни избори, што е предлог на премиерот Борис Џонсон, во обид да...

Британскиот парламент в понеделник повторно ќе гласа за предвремени избори

Долниот дом на британскиот дом во понеделник ќе одржи ново гласање за одржување на предвремени парламентарни избори, соопшти британската Влада со цел решавање на...

Британија на чекор до предвремени избори

Британскиот премиер Борис Џонсон предупреди дека доколку законот биде усвоен, ќе биде принуден да распише нови избори. Клучен момент за неговиот неуспех во парламентот...

Џонсон предложи распишување на предвремени избори

Британскиот премиер, Борис Џонсон, предложи распишување предвремени избори на 15 октомври во случај да претрпи нов пораз во Парламентот поради брегзит, пренесува „Ројтерс“. За време...

Нема предвремени избори пред октомври 2020, првин треба да се изгласаат...

За предвремени избори во државата се размислува дури во октомври 2020 со цел прво да ѝ се даде шанса на економијата, да се изгласаат...

Гваидо најави бојкотирање на предвремените избори во Венецуела

Лидерот на опозицијата во Венецуела, Хуан Гваидо, порача дека политичките противници на претседателот Николас Мадуро нема да учествуваат на какви било предвремени избори што...

Надежи закопани како заразена мрша

Веќе премногу пати и премногу јасно ни дадоа до знаење дека не се здружуваат заради идеи, начела, стратегии и цели, туку едноставно заради позиции,...

Власта и опозицијата се расправаат за тоа кој го штити криминалот

Лидерот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на одржување предвремени избори во државата, на прес-конференцијата што ја одржа вчера, во врска со случајот...

Ѝ се ближи крајот на Златна зора?

Грција По неуспехот на парламентарните избори во Грција ослаби и организациската структура на десноориенираната Златна зора Грчката десноекстремна партија Златна зора доживеа тежок пораз на предвремените...