Ознака: предвремени избори

Опозицијата најавува „нови чекори“ додека владината коалиција е против предвремени избори

Власта останува на ставот дека во моментот не се потребни предвремени парламентарни избори, а опозицијата и понатаму бара нивно одржување. По блокадата на Собранието,...

ВМРО-ДПМНЕ со собраниска активна блокада бара предвремени избори, за власта ова...

Енергетската и економска криза и војната во Украина ги намалија прогнозите за економски раст, додека мерките за намалување на ценовните шокови отворија потреба од...

Мицкоски со активна блокада на Собранието ќе бара предвремени парламентарни избори

Активната блокада на Собранието ќе се спроведува се додека актуелната власт не седне и не се постигне договор за одржување предвремени парламентарни избори, изјави...

ДУИ е за предвремени парламентарни избори во 2024 година, заедно со...

За мене во првите 100 дена од оваа Влада најважното е стабилноста. Во тешки времиња за нашата земја и за регионот и светот, граѓаните...

Заев и Гаши: Не ни се потребни предвремени или вонредни избори

Зоран Заев на денешното потпишување на договорот со Африм Гаши, за Алтернатива да влезе во Владата и да биде дел од парламентарното мнозинство, рече...

ИК на ВМРО-ДПМНЕ побара брзи парламентарни избори

Вечерва заседава Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, на кој се дискутира за актуелната општествено-политичка состојба, за последните политички случувања поврзани со состојбата во економијата, енергетската...

Николоски: Демократијата е погазена, потребни се избори во најкус можен рок

Александар Николоски, пратеник и потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, вечерва побара брзи и предвремени избори во најкус можен рок, откако денеска не започна гласањето за доверба...

Мицкоски: Ако не успееме да формираме нова Влада, втората опција се...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски смета дека новото парламентарно мнозинство значи дека паѓа Владата на СДСМ и Зоран Заев. Според него, тоа ќе значи...

Заев: Следните парламентарни избори ќе се одржат во 2024 година

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев изјави дека предвремени парламентарни избори нема да има, и дека следните ќе се одржат во 2024 година. -...

Заев: Не е време за предвремени избори

Не е време за предвремени избори, бидејќи тие ја стопираат државата во натамошениот развој и патот кон евроинтеграциите, порача премиерот Зоран Заев, одговарајќи на...