Ознака: преговори

Прекинете ги сите преговори со Бугарија!

Зошто Македонија мора веднаш да ги прекине сите преговори со Бугарија околу точките содржани во Декларацијата на бугарското собрание од 10 октомври 2019 година?...

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на...

И покрај тоа што сѐ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата евроинтеграција продолжуваат, истакна шефот...

Заев-Јанша-Вархеји: Македонија и Албанија што поскоро да ги почнат преговорите

Претседателот на Владата, Зоран Заев, како дел од неговата програма со активности на Бледскиот стратешки форум, се сретна со премиерот на Словенија, Јанез Јанша,...

Заев-Пахор: Словенија и цела Европа го поддржуваат почеток на преговорите со...

Претседателот на Владата, Зоран Заев, на маргините на Бледскиот стратешки форум, се сретна со со претседателот на Република Словенија, Борут Пахор. Словенечкиот претседател Пахор на...

Стартот на преговорите со ЕУ не смее повеќе да се одложува

Рикер и Палмер на средба со Османи во Охрид Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска во Охрид се сретна со Филип Рикер, помошник државен...

Мицкоски: Државата уште во 2009 година ги исполни сите критериуми за...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателот на партијата Александар Николоски и секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски денеска во Брисел оствари средба...

Одложувањето на преговорите сериозно ќе се одрази на состојбата во земјата

Џафери во Еврпскиот парламент Нашата досегашна соработка со Европскиот парламент, која се одржува во континуитет со несмален интензитет на повеќе основи, само ја потврдува подготвеноста...

Николоски: Бугарија проблемите ги решава во Собрание, власта на Заев крие...

Додека Бугарија ги решава проблемите во Собрание, владата на Зоран Заев бега од носење на заедничка Декларација,  но и воопшто не ја информира опозицијата...

Николоски: Заев кажал дека македонскиот и бугарскиот се еден народ и...

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски за „Тема на денот“ во Дневникот на Сител открива дека Заев на состанок во Бугарија кажал разговорно дека смета...

Мизрахи побара од Заев јавно да го прочита предлогот преговаран во...

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи, на денешните пратенички прашања во Собранието, истакна дека по милиони пати повторени изјави од страна на премиерот...