Ознака: преговори

Нова рунда разговори меѓу Грција и Турција во НАТО

Турската и грчката воена делегација денеска ќе го одржат шестиот круг технички разговори во седиштето на НАТО во Брисел за да разговараат за Источен...

Гренел нема да прифати „не“ како одговор

Специјалниот пратеник на американскиот претседател за дијалог меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел изјави дека политичката борба меѓу двете страни го ограничува економскиот напредок. Тој...

Гренел: Никој не знае што ќе се случи на разговорите помеѓу...

Специјалниот советник на американскиот претседател Ричард Гренел изјави дека само економските прашања ќе бидат „на маса“ во Вашингтон в четврток. Но, тој не ја исклучува...

Aлијанса и Алтернатива: Сѐ уште не сме во преговори со Заев

Коалицијата Алијанса за Албанците – Алтернатива на прес-конференција рекоа дека засега немале средби со СДСМ и лидерот Заев околку евентуалното коалицирање. Се одржале неколку...

Османи: Почнаа преговори меѓу Ахмети и Заев

Денеска стартуваа официјални преговори меѓу лидерите на ДУИ, Али Ахмети и на СДСМ, Зоран Заев, потврдува портпаролот на Демократската унија за интеграција, Бујар Османи...

Парламентот зрел за крупни реформски зафати

НОВИОТ СОБРАНИСКИ СОСТАВ СО ПРОСЕЧНА ВОЗРАСТ ОД 45 ГОДИНИ Во новиот парламентарен состав има и доволно младешка енергија, но и доволно искуство за ефикасно работење...

Вучиќ: Договорени се два принципа на разговорите во Брисел

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека имал состаноци во Брисел со Приштина за исчезнатите лица, внатрешно раселените лица, како и за економијата. Како...

Странските медиуми прогнозираат комплексни преговори за коалицирање

Преспанскиот договор и спротивставените ставови за спогодбата на партиите се забележуваат во известувањето на некои странски медиуми за изборите во Македонија. Меѓу темите поврзани...

Србија и Косово продолжуваат со преговори во Брисел по долга пауза

Србија и Косово денеска во Брисел ќе започнат нови преговори за нормализирање на нарушените односи по долгиот политички ќор-сокак, но има бројни пречки на...

Јазикот е прашање на постоењето на еден народ и за...

Македонските академици сметаат дека бугарските академици, но и поединци во нивниот државен врв, околу јазикот ќе мораат да отстапат, бидејќи македонскиот јазик веќе е...