Ознака: преговори за име

Телефонскиот разговор Заев – Ципрас ќе се случи попладне

Телефонскиот разговор на Зоран Заев и Алексис Ципрас, според информациите во Грција, е закажан за попладневните часови. Грчките медиуми објаснуваат дека двете страни треба прво...

Заев: Иванов да помага, а не да одмага

Граѓаните се тие кои ќе одлучат на референдум, а секако јас како премиер и Ѓорге Иванов како претседател треба да им помогнеме на граѓаните,...

Заев: Штом ќе има договор, јавноста ќе ги дознае деталите

Премиерот Зоран Заев изјави дека очекува во денешниот телефонски разговор со неговиот грчки колега Алексис Ципрас да бидат заокружени сите апекти и да биде...

Мицотакис побара итен состанок со претседателот Павлопулос

Лидерот на опозициската Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, бара итна средба со претседателот на државата, Прокопис Павлопулос, соопштуваат од партијата. Мицотакис и Павлопулос во 10 часот...

Хаѕидакис: Владата се согласи да постои македонски јазик и македонска националност

Владата прифаќа македонски јазик и македонска националност, а тоа воопшто не е сложено име, вели потпретседателот на опозициската Нова демократија, Костис Хаѕидакис во интервју...

Грчки владин претставник: За жал некои играат игри

Некои, за жал, инсистираат да играат игри, коментира грчки владин претставник за грчката новинска агенција АНА-МПА, во врска со вчерашното соопштение од македонското МНР. -...

САД ги охрабруваат Скопје и Атина да најдат заемно прифатливо решение

САД ги поддржуваат преговорите и ги охрабруваат властите во двете земји да најдат заемно прифатливо решение, вели претставник на Стејт департментот одговарајќи на прашање...

Османи: Наредните часови се клучни за исходот од преговорите за името

Имаме сериозен напредок и како никогаш порано двете земји не биле поблиску до решение. Наредните часови можат да бидат клучни за исходот од преговорите,...

Теодоракис: Вартоломеј е решен да го реши црковното прашање со Скопје

Вселенскиот патријарх Вартоломеј интензивно работи во позадина и е решен да го затвори прашањето со црквата на Скопје, вели лидерот на партијата Река, Ставрос...

Јеронимос: Прашања како што е името не се решаваат со протести

Грчкиот архиепископ Јеронимос смета дека прашањата, како што е она со спорот со името, не се решава со протести. За разлика од протестот во Атина...