5.1 C
Skopje
11.12.2019 - 13:27

Ознака: преговори за името

Димитров: Главната разлика во преговорите – опфатот на употреба

Министерот за надворешни работи Никола Димитров во интервју за емисијата „360 Степени“ во врска со тековните преговори за името рече дека во Виена бил...

Димитров – Коѕијас: Има напредок, најтешките теми остануваат за договарање

Постигнат е напредок за дел од прашањата кои се веќе созреани, а за дел се уште постојат разлики, изјави македонскиот министер за надворешни работи...

Нимиц со писмо ги потсети Димитров и Коѕијас за ставовите од...

Писмо со точките за кои има согласување и точките за кои има разлики во преговорите за името, испратил медијаторот Метју Нимиц до шефовите на...

Коѕијас: Потребна е смелост да се надминат разликите со Скопје

Разликите со Скопје можат да се решат со смелост, вели министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас во интервју за германскиот весник „Шпигел“. -...

Ѕанакопулос: Потребна е промена на уставното име за да се постигне...

Промена на уставното име е една од правните обврски за да се постигне договор, изјави портпаролот на грчката влада и министер без ресор Димитрис...

Нова рунда преговори за името во Виена

Нова рунда преговори за спорот за името меѓу Македонија и Грција ќе се одржи денеска во Виена каде што шефовите на дипломатиите на двете...

Димитров и Коѕијас се подготвуваат за Виена, и двете страни...

И Македонија и Грција сакаат достоинствено решение за спорот со името, кое ќе биде плод на компромис и на почитување на интересите на двете...

Ѕанакопулос ја префрла топката на теренот на Македонија

Во рамките на грчките позиции за сложено ерга омнес име треба да постои решение, топката сега е на теренот на соседите и треба да...

Димитров: Тешко е да му се каже на народот дека слеаното...

Слеано име на македонски јазик и без превод, не е најдобриот правец во разговорите, изјави министерот за надворешни работи Никола Димитров на прес конференцијата,...

Коѕијас: Лесно е да не правиш ништо, но животот нуди скапи...

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, по двочасованата средба во МНР, на прес-конференција ја информираа јавноста за...