Ознака: преговори за името

Ѕанакопулос: Никој не бара повторно отворање на преговорите

Атина го чека „решителниот чекор“ од Скопје, повтори уште еднаш портпаролот на грчката влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос во интервју за грчкото...

Ѕанакопулос: Без ерга омнес и уставна ревизија нема да има договор

Нема да постои договор доколку не се прифати ерга омнес и уставна ревизија, вели портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос,...

Шекеринска: Фокусирани сме на добро решение, нема да дозволиме невнимание тоа...

Фокусирани сме на решение, на шанса за нашата држава, и нема да дозволиме невнимание тоа да го уништи, изјави денес во Битола, заменик претседателот...

Аманатидис: Црковниот аспект на проблемот се движи кон решение

Црковниот аспект на проблемот се движи кон решение и ова е многу важна разврска што ќе има влијание врз решавање на македонското прашање, вели...

Заев за утре закажа лидерска средба, ќе брифира за преговорите за...

Премиерот Зоран Заев за утре свикал лидерска средба за да ги информира лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас...

Разговорите за името влегуваат во завршна фаза – нова средба на...

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, денеска во Сунио, во близина на Атина, треба да има средба со неговиот грчки колега Никос Коѕијас и...

Заев: Сега е најдобриот момент за решавање на проблемот со името

Сега е најдобриот и неповторлив момент да се изнајде решение за долгогодишниот проблем за името, изјави премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање по...

Хан: Погрешно е пренесена изјавата дека спорот за името може да...

Изјавата дека спорот за името може да се реши за две недели беше погрешно разбрана, рече еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан. -Тоа беше грешка, има...

Ципрас: Грција првпат решително се обидува да го реши проблемот со...

Грција за првпат на толку решителен начин се обидува да најде заемно прифатливо решение за името, изјавил грчкиот премиер Алексис Ципрас, по средбата со...

Медијацијата не смее да се прекине еднострано

Голем број добронамерници, вклучувајќи ја и целата дијаспора, веќе долго време се едногласни во барањето „преговорите за името“ веднаш да престанат. Иако зборот „преговори“...