Ознака: преговори за името

Каменос: За името не преговараме, кога ќе дојде време ќе се...

За името не преговараме, ние имаме јасен мандат од народот и ако дојде време и кога ќе дојде време ќе се повлечеме од Владата,...

Грчки медиуми: Северна Македонија е новото име, македонски јазик и македонски...

Република Северна Македонија ерга омнес, со македонски јазик и идентитет е она што го содржи договорот што треба да го потпишат Македонија и Грција,...

Каменос категоричен: Нема да гласаме за договор што ќе го содржи...

Коалицискиот партнер во грчката влада, министер за одбрана на Грција и претседател на Независни Грци, Панос Каменос изјави дека нема да поддржи договор што...

Кумуцакос: Бараме расправа во грчкиот парламент пред да се потпише договорот

Доколку Ципрас му се јави на Мицотакис да го информира за договорот за името, тогаш лидерот на опозициската Нова демократија ќе побара расправа во...

Иванов: Заев ја манипулира јавноста

Очаен обид за манипулација на јавноста и наведување на македонските граѓани во пресрет на евентуално референдумско изјаснување прави Заев со изјавата дека евентуалното отфрлање...

Геровасили: Треба да избегаме од фобиите и духовите од минатото

Треба да избегаме од фобиите и духовите од минатото и динамично да ја видиме иднината, вели грчката министерка за административна реконструкција, Олга Геровасили во...

Влада на РМ: Медиумските шпекулации не придонесуваат за изнаоѓање решение за...

Владата на Република Македонија останува посветена на изнаоѓање решение кое го штити и зајакнува достоинството и идентитетот на граѓаните на РМ. Шпекулациите во овие сензитивни...

Османи: Наредните часови се клучни за исходот од преговорите за името

Наредните часови ќе бидат клучни за исходот од преговорите меѓу Македонија и Грција за решавање на спорот околу името, но прерано е сė уште...

Бејли: Решавањето на името ќе донесе добро за Македонија и Грција,...

Решавањето на долгорочниот проблем со името ќе донесе добро за Република Грција и Република Македонија , но ќе придонесе и за просперитетот и стабилноста...

Аманатидис: Блиску сме до договор, чекаме одговор од Скопје

Блиску сме до договор и во исчекување на одлуките на премиерот на ПЈРМ, вели заменик министерот за надворешни работи на Грција, Јанис Аманатидис во...