2.8 C
Skopje
25.10.2021 - 3:18

Ознака: преговарачка рамка

САД се разочарани бидејќи не беше усвоена преговарачката рамка за Македонија

Американската амбасадорка Кејт Мери Брнз на Скопскиот економски форум Остануваме разочарани што земјите членки на Европската Унија не успеаја да ја усвојат преговарачката рамка за...

Холандија го поддржува отпочнувањето на преговорите откако ќе биде усвоена преговарачката...

Холандија го поддржува отпочнувањето на преговорите за пристапување на Македонија со Европската Унија, откако ќе биде усвоена преговарачката рамка, рекол холандскиот министер за надворешни...

ЕУ денеска нема да донесе одлука за преговарачката рамка

Долгоочекуваниот Совет за општи работи на кој требаше да се усвои рамката за преговори со Македонија и со Албанија, денеска ќе се одржи виртуелно,...

Бугарската Влада ја утврди позицијата за преговарачката рамка за земјава

На вонредна седница, вчера бугарската Влада го утврди ставот на официјална Софија за преговарачките рамки за пристапување на Северна Македонија и на Албанија во...

Османи очекува навремено усвојување на преговарачката рамка

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, од Европскиот парламент ја почна интензивната агенда во Брисел на средби со влијателни европратеници, претставници на разни политички...

Спасовски: На прагот сме европските стандарди да ги примениме дома

Премиерот Оливер Спасовски во своето обраќање на прес-конференција по повод утврдената Преговарачка рамка за преговори со ЕУ, заедно со министерот за надворешни работи Никола...

Димитров: Европската комисија го усвои предлогот на Преговарачката рамка

Европската комисија го усвои предлогот на Преговарачката рамка и од денес таа е во рацете на земјите-членки, соопшти министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Како...