Ознака: преврат

Во Турција 11 лица осудени на доживотен затвор поради обидот за...

Судот во Истанбул денеска изрече доживотни затворски казни за 11 поранешни припадници на жандармеријата во Истанбул, кои се товарат за учество во обидот за...

Осудени 74 лица на доживотен затвор поради вмешаност во обидот за...

Турски суд денеска осуди 74 лица, меѓу кои и војници, на доживотен затвор поради нивната улога во обидот за преврат во јули 2016 година. Тие...

Стив Банон: На Трамп му се заканува преврат

Американскиот претседател Доналд Трамп се соочува со државен удар, изјави денеска неговиот поранешен советник Стив Банон, имајќи ја предвид анонимната статија во весникот "Њујорк...

Одобрен азил за уште еден турски војник што пребега во Грција

Уште еден од осумтемина турски војници, кои со хеликоптер пребегаа во Грција во ноќата кога беше извршен неуспешниот обид за преврат во Турција во...