Ознака: превоз

Возење по ковид-протоколи или фаќање кривини

Во автобусите на јавниот превоз, како и во такси-возилата дневно циркулираат огромен број луѓе. Поаѓајќи од тоа дека за влез во кафуле или во...

Владата одлучи дека компаниите за превоз можат да возат со полни...

Владата на денешната седница ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести да се одобри превоз на патници со максимален капацитет од 100 проценти...

Субвенциите ги мотивираат граѓаните за зелен превоз

Во 2018, 2019 и 2020 година, Град Скопје додели над десет илјади субвенции за граѓаните што купија велосипед. Како една од активностите предвидени со...

Наместо да бараат фирма на тендер, општинарите обезбедија свои возила...

Општина Новаци во иднина со сопствени автобуси, минибуси и комбиња ќе ги превезува учениците. Општина Новаци во иднина и со своја, сопствена градежна механизација...

Пандемијата речиси го запре патничкиот превоз

Податоците на Државниот завод за статистика покажуваат дека има намален број патници кај сите типови превоз, како кај градскиот и меѓуградскиот автобуски превоз така...

Удрил во бетонски столб додека превезувал мигранти, а потоа избегал

Вчера на автопатот Куманово – Скопје, на наплатна станица Миладиновци, товарно возило со скопски регистарски ознаки, управувано од засега непознат возач, удрило во бетонски...

Градскиот превоз во Скопје нема да функционира од недела во 11...

ЈСП информира дека од утре, недела (24 мај) од 11 часот до вторник (26 мај) до 5 часот, јавниот превоз нема да функционира. Времениот целосен...

Гевгеличанец без дозвола превезувал турски државјани

Одделение за прекуграничен криминал, миграција и реадмисија на странци Гевгелија поднесе кривична пријава против 68-годишен гевгеличанец, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

Талевски: Само сакавме да ги намалиме цените на превозот за ученици

Повеќе од два часа обвинетиот ексградоначалник на Општина Битола, Владимир Талески, одговараше на прашањата на неговиот адвокат Димитар Дангов за обвинението за злоупотреба со...

Се чека новите мерки да го подобрат превозот со ЈСП?

Билетот за едно возење ќе биде наменет само за еднократна употреба, ќе биде хартиен, со вграден бесконтактен чип, изработен со највисоки безбедносни стандарди Откако е...