20.1 C
Skopje
21.7.2019 - 0:49

Ознака: превод

Романот „Нишан“ на Блаже Миневски објавен на кинески јазик во Шангај

Издавачката куќа во Кина „Shanghai Literature & Art Publishing House“ го објави романот „Нишан“ на Блаже Миневски на кинески јазик во превод на Ванг...

Излезе македонски превод на романот „Стаклената река“

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје го најави објавувањето на романот „Стаклената река“ од бугарскиот писател Емил Андреев, добитник на наградата на читателите за роман...

Македонија како да се губи во преводот

Неодамнешниот случај во Велес илустративно го отвора прашањето како ќе се применува Законот за употреба на јазиците во практиката, каде што не постојат реални...

Рускиот роман „Лав Толстој: Бегство од рајот“ преведен на македонски

Издавачката куќа „Антолог“ го објави романот „Лав Толстој: Бегство од рајот“ од рускиот писател Павел Басински, кој во 2010 година ја доби руската книжевна...

Ќе ја читаме „Лисица“ од Угрешиќ на македонски

Издавачката куќа „Антолог“ го најавува објавувањето на книгата „Лисица“ од хрватската писателка Дубравка Угрешиќ, која пред десетина дена беше прогласена за Роман на годината...

„Гугл транслејт“ преведува на 59 јазици, вклучувајќи го и македонскиот

Интернет-преведувачот „Гугл транслејт“ е една од најдобрите услуги за преведување и е особено корисна кога патувате во странство. Компанијата исто така нуди офлајн-режим, кога...

„Апнеја“ од Италијанецот Лоренцо Амури на македонски

Издавачката куќа „Антолог“ го најавува објавувањето на романот „Апнеја“ од италијанскиот писател Лоренцо Амури, кој ги раскажува своите вистински доживувања по скијачката несреќа, од...

Помина времето кога преведените се читаа повеќе од домашните книги

Српскиот поет, книжевен критичар, есеист и издавач Гојко Божовиќ ја застапува тезата за дефицит од самодоверба на овие простори, што се огледува во неговиот...