0.8 C
Skopje
17.1.2022 - 17:31

Ознака: превенција

Кобајаши: Обидите да си го одземам животот ги претворив во стрип

Ерико Кобајаши, авторка на манга-стрипови, верува дека пандемијата им даде на луѓето лекција како да се грижат за сопственото ментално здравје Светски ден за превенција...

Усвоен протоколот за превентивни мерки за сите работни места

Владата на денешната седница го усвои протоколот за превентивни мерки за сите работни места за спречување на пренесувањето на ковид-19, кои важат за сите...

Спасовски, Филипче и Османи отсутни од Советот за безбедност по вчерашната...

Премиерот Оливер Спасовски, вицепремиерот Бујар Османи и министерот за здравство, Венко Филипче не дошле на седницата на Советот за безбедност кај претседателот Стево Пендаровски. Ова...

Русија со нов метод на итна превенција против коронавирус

Руското министерство за здравство објави денеска дека е воведен нов метод на итна превенција во врска со изложувањето на медицинските работници на телесни течности...

Балканот во расчекор околу мерките за превенција

Во сите земји на балканскиот регион има различни погледи за тоа колку треба да се применуваат строгите правила, кои важат за време на вонредната...

Широк Сокак широк, но празен

По појавата на коронавирусот и препораките на Владата за затворање на сите угостителски објекти, ресторани, кладилници, кафетерии, казина ја испразнија Битола. За тоа како изгледаше...

Општина Прилеп со помош за ранливите категории граѓани

Имајќи ја предвид состојбата со пандемијата на коронавирусот, општина Прилеп продолжува со нови сет-мерки за заштита и превенција на граѓаните. Од денеска, како што...

Автобусите на „Нехар травел“ вратени откако сопственикот не сакал да го...

На автобуси на туристичката агенција „Нехар травел“ на граничниот премин Блаце не им беше дозволен излез од државата согласно заклучокот на Владата со цел...

Се укинува и туристичката автобуска линија „City tour“

Од утре, петок, 13 март, се укинува и туристичката линија „City tour“, наменета за туристички разглед на градот, соопшти ЈСП. - Линијата нема да сообраќа...

Хелсиншки комитет: Граѓаните телефонски ќе добиваат правна помош

Хелсиншкиот комитет за човекови права информира дека поради превенција од ширењето на вирусот КОВИД-19, согласно насоките дадени од страна на Министерството за здравство, бесплатната...