16.8 C
Skopje
23.9.2021 - 13:34

Ознака: превентнивни мерки

Комисијата за заразни болести не препорача нови мерки

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок одлучила да не предложи воведување на нови рестриктивни мерки. По состанокот беше заклучено дека мерките би се...

Влез во Хрватска без ПЦР-тест само за вакцинирани пред шест месеци

Хрватска денес ги продолжи постојните мерки до крајот на мај, со што една мерка беше попуштена. Од денес, сите оние кои се вакцинирани пред...

Филипче: Угостителските објекти се сериозен ризик и затоа го ограничуваме работењето

Угостителските објекти се еден сериозен ризик и затоа го ограничуваме работењето до 18 часот, истакна министерот за здравство Венко Филипче во видеоснимка објавена на...

Филипче: Заборавањето на основните мерки за заштита може да биде фатално

Заборавив веќе не е оправдување. Заборавањето на основните мерки за заштита може да биде фатално. Не забораваш клучеви, телефон и пари? Не заборавај маска,...

Шведска има оригинален пристап и за спречувањето на вториот бран на...

Масите пред модерните барови и ресторани на Стокхолм се празни во текот на ведрите октомвриски вечери, додека внатрешноста на угостителските објекти е исполнета со...

Одложен состанокот за протоколите за настава

Предвиденото продолжување на состанокот за протоколите со кои се утврдува начинот на реализација на наставата од 1 септември за сите предложени модели, е одложено...

Поништен тендерот за набавка на респираторни машини

Ниту една фирма не ги исполнила критериумите на тендерот за набавка на респираторни машини и истиот е поништен, изјави на денешната прес-конференција министерот за...