Ознака: превентивни мерки

Властите испраќаат војска на улиците во Сиднеј за контрола на „заклучувањето“

Австралиските власти испратија стотици војници во Сиднеј да помогнат во спроведувањето на „заклучувањето“ воведено поради ширењето на вирусот, пишува „Би-би-си“. Војниците ќе поминат обука за...

Сиднеј го продолжи карантинот за четири недели

Австралискиот град Сиднеј денеска го продолжи карантинот за четири недели откако претходните мерки не го запреа ширењето на коронавирусот, а властите предупредија дека непочитувањето...

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од...

Владата со посебни мерки за заштита од топлотниот бран Владата донесе мерки како заштита на населението од топлотниот бран и од денеска-среда до недела (29.7-1.8.2021...

Германија ги заострува мерките

Германската влада планира да воведе задолжително тестирање за сите што се враќаат од годишен одмор. Никој не ќе може да влезе во земјата без...

Кремљ: Карантин и темелно тестирање за лицата кои се среќаваат со...

Кремљ продолжува да презема посебни безбедносни мерки поради пандемијата на коронавирусот при организирање на состаноците на рускиот претседател Владимир Путин, изјави денеска портпаролот на...

Колку вреди вашата слобода ако ме заразите?

Француските законодавци направија чекор напред кон одобрување на законот за воведување на задолжителната вакцинација за одредени професии, како и на сертификатот за вакцинација или...

Англија ги укинува речиси сите мерки на „денот на слободата“

Речиси сите ограничувања поврзани со пандемијата на коронавирусот беа укинати денес во Англија на денот наречен ден на слободата и покрај зголемувањето на бројот...

Ќе заседава Комисијата за заразни болести – можна е забрана за...

Комисијата за заразни болести денеска ќе одржи состанок на кој ќе бидат изнесени ставови и мислења врз основа на спроведените анализи, како што претходно...

И дискотеките во Грција ќе работат само за вакцинирани гости

Ноќните клубови и дискотеките во Грција, без ралика дали се од отворен или затворен тип, ќе работат само за вакцинираните гости или лица кои...

По Сиднеј и Мелбурн оди во карантин

Поради ширењето на заразата со коронавирус, австралиската држава Викторија, со главен град Мелбурн, денеска прогласи петдневен карантин, приклучувајќи му се на Сиднеј, кој се...