Ознака: превентивни мерки

Идејата за вакцина-сертификат добива поддршка во ЕУ, наспроти претпазливоста

Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лејен изрази поддршка за иницијативата на грчката влада да им се овозможи слобода за патување на вакцинираните...

Филипче најави разгледување на можноста угостителите да работат и до 23...

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека рестораните и кафулињата од 21 јануари повторно ќе работат до 21 часот, истакнувајќи дека епидемиолошката слика во...

За влез во САД ќе биде потребен негативен тест

Соединетите Американски Држави наскоро ќе бараат од патниците кои доаѓаат во земјата со авион да покажат негативен тест за ковид-19, објавија денеска Центарите за...

Србија го укинува ПЦР-тестот за македонските граѓани

Заев разговараше со Брнабиќ Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска имаше телефонски разговор со премиерката на Србија, Ана Брнабиќ. За време на разговорот, со честитките...

Затворен угостителски објект во Скопје во кој синоќа биле затекнати 47...

Синоќа во 22 часот по претходна пријава дека угостителски објект лоциран на улица „Ѓорѓи Поп Христов” во Скопје работи по 18 часот, од страна...

Затворени угостителски објекти во Дебар, Кичево и во Охрид

Од МВР информираат дека вчера биле извршени повеќе контроли во угостителски објекти со цел да се утврди дали се почитуваат мерките против ширењето на...

Задолжителен негативен ПЦР-тест за патниците што летаат за Австралија

Патниците за Австралија ќе мора да покажат негативен тест на ковид-19 пред да се качат во авионот, додека градот Бризбејн започна тридневен карантин, откако...

Во ресторан во Гостиварско се одржала прослава со 80 гости, пријава...

Полицијата поднесе кривична пријава против сопственик на угостителски објект во село Здуње, Гостиварско, во кој се одржувала прослава на која имало 80 гости. Според информациите...

Грција ја продолжи забраната за влез на граѓани од трети земји...

Забраната за влез во Грција на нашите граѓани и на граѓаните од трети земји им е продолжена до 21 јануари. Мерката е објавена во...

Џонсон објави ново национално заклучување до средината на февруари

Британскиот премиер Борис Џонсон вечерва објави ново заклучување на национално ниво во Англија барем до средината на февруари, како превенција против брзото ширење на...