Ознака: првенство

Брестовац: Швајцарија има силна и квалитетна репрезентација

Цврста одбрана и ефикасен и концентриран напад се сегментите на играта што треба да бидат на максимум за да стигнеме до нашата цел, победа,...

Македонија ќе има 21 претставник на интернет-ЕП за млади

Македонија со 21 претставник (девет девојчиња и 12 момчиња), од утре до недела, ќе настапи на Европското шаховско првенство (ЕП) за млади во забрзан...

Предлози за новото првенство – мечеви од 45 минути, турнирска...

Генералниот директор на Фуксе Берлин и потпретседател на Германската ракометна федерација Боб Ханинг, предложи следната сезона натпреварите во Бундес-лигата да се играат со три...

Макпетрол најтрофеен на Првенството на Македонија

Макпетрол е најуспешниот карате-клуб на Сениорското првенство на Македонија, кое се одржа викендов во Скопје, со вкупно 12 освоени медали (седум златни, еден сребрен...

„Катар Ервејс“ промовира неверојатни понуди за Светското клупско првенство на ФИФА

Љубителите на фудбалот можат значително да заштедат на летовите до Доха и да добијат билети за натпреварите. ДОХА, Катар - „Катар Ервејс“ започна возбудлива промоција...

Водечките не попуштаат

Велемајсторите (ВМ) Кирил Георгиев (2.588 рејтинг-поени) и Звoнко Станојоски (2.447), како и интернационалниот мајстор (ИМ) Филип Панчевски (2.500), ги задржаа шансите за највисок пласман...

Младоста против искуството на шаховското првенство

Просечниот рејтинг на Првенството на Македонија е 2.319 поени, просечната возраст 40,7 години, најмлад учесник е Емил Ристески (15), а најстар Љубиша Андоновски (59) Со...

Георгиев прв фаворит на Првенството на Македонија во шах

На првенството ќе настапат 10 шахисти, а новиот шампион на Македонија ќе биде познат по завршувањето на 9-то коло (Бергеров систем), кое ќе се...

Кугларите по шест години повторно на СП

Репрезентацијата на Македонија е сместена во групата Б, заедно со селекциите на Полска, Естонија, Чешка и Србија, а двете првопласирани одат во четврт-финалето Македонската машка...