Ознака: првенство

Финале: Челси – Палмеирас

ФУДБАЛ - КЛУПСКО СВЕТСКО ПРВЕНСТВО Челси, првакот на Европа, го совлада првакот на Азија, Ал-Хилал, со 1-0, со голот на Ромелу Лукаку, и во финалето...

Веќе видено на СП 2021 во Египет

Во денешните полуфинални дуели ќе се сретнат Шпанија - Данска (18 ч.) и Франција - Шведска (20.30 ч.), а истите двојки беа и за...

Јубилеен шампионат за Карабатиќ, еден помалку од рекордерот Сигурдсон

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ВО РАКОМЕТ Европското првенство (ЕП) во Унгарија и во Словачка вчера официјално требаше да почне со првите дуели во пет групи, а новиот...

Домаќинот и Франција во потера по Скандинавците, а Македонија по највисок...

Што можеме да очекуваме од самиот шампионат, кој во ваква ковид-ситуација може да се постави во улога на фаворит, а кој на аутсајдер, кој...

Никола Дукоски на Европското слем-првенство во Брисел

Македонскиот слемер Никола Дукоски ја претставуваше Македонија на Европското слем-првенство во Брисел, Белгија. Дукоски се натпреваруваше заедно со 19 други национални репрезентативци и репрезентативки,...

Шаховската школа од Струга успешна на екипното првенство на Македонија

Викендов во Скопје се одржа првенство во Македонија за млади во шах. Првенството се играше во шест категории, односно имаше учесници на осум, 10,...

Струга подготвена за најдобрите млади веслачи од Балканот

Повеќе од 300 веслачи од Србија, БиХ, Романија, Турција, Грција, Бугарија и од Македонија утре ќе настапат на Балканскиот шампионат во веслање, во кадетска...

Нови рекорди стојат пред Роналдо

Досега 17 фудбалери настапиле на четири ЕП, вклучувајќи го Роналдо, кој е и единствен што постигнувал голови на четири првенства. Тој може со нови...

За Романија ќе играат главно ракометарки од домашното првенство

Романија, која досега била дел од сите 24 ракометни мундијали, а од европските првенства пропуштила само едно, во 2006 година, од СП има по...

Се намалува бројот на странци во домашното првенство

Од сезоната 2022/2023, бројот на играчи од странство ќе се намали на шест, а ќе бидат ангажирани според два критериума. Има измени и во...