Ознака: првенство

Спасеновски: Се надевам на победа и бронзен медал

Спасеновски е поранешен европски првак за јуниори (до 21 година) во 2019 година и трет на ЕП 2016 за јуниори. Денеска за бронзен медал...

Македонците без пораз во 10-то коло

Цел поен освоија Златков, Михов и Мифтари, а ремизираа Ристески и Велески ШАХ - ПОЕДИНЕЧНО ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО Петтемина македонски претставници имаа успешен настап во 10-то (претпоследно)...

Ристески ремизира со поранешен светски првак до 16 години

Во осмото коло, Ристески со црни фигури го подели поенот со хрватскиот велемајстор Стевиќ, моментно 274-ти шахист во светот, со над 200 рејтинг-поени повеќе...

Познати новите шампиони, а Наковска-Бикова израмни и македонски рекорд

Наковска-Бикова вторпат го израмни македонски рекорд, со 572 погодени круга, во дисциплината воздушен пиштол од 10 метри, освојувајќи го првото место, а сениорски титули...

Ново големо реми на Ристески

Ристески, кој има една норма за интернационален мајстор, го подели поенот со велемајсторот (ВМ) Моисенко, рангиран 2.192 места повисоко. Од четирите досегашни противници на...

Берба на поени во третото коло

ШАХ - ПОЕДИНЕЧНО ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО Третото коло на 22. Европско првенство (ЕП) во Брежице (Словенија), во конкуренција на 317 шахисти (114 велемајстори) од 40 држави,...

ЕП 2022 ќе постави апсолутни рекорди за гледаност

Билетите за финалето на „Вембли“ се распродадени за еден час. Се очекува да бидат надминати рекордите за посетеност на кој било меч на ЕП...

Линдвик на олимписката титула додаде и светска

СКИЈАЧКИ ЛЕТОВИ - СВЕТСКО ПРВЕНСТВО Норвежанецот Мариус Линдвик (23) е новиот светски шампион во скијачки летови, откако победи на Светското првенство одржано на леталницата Викерсунд...

Финале: Челси – Палмеирас

ФУДБАЛ - КЛУПСКО СВЕТСКО ПРВЕНСТВО Челси, првакот на Европа, го совлада првакот на Азија, Ал-Хилал, со 1-0, со голот на Ромелу Лукаку, и во финалето...

Веќе видено на СП 2021 во Египет

Во денешните полуфинални дуели ќе се сретнат Шпанија - Данска (18 ч.) и Франција - Шведска (20.30 ч.), а истите двојки беа и за...