Ознака: првенство

Водечките не попуштаат

Велемајсторите (ВМ) Кирил Георгиев (2.588 рејтинг-поени) и Звoнко Станојоски (2.447), како и интернационалниот мајстор (ИМ) Филип Панчевски (2.500), ги задржаа шансите за највисок пласман...

Младоста против искуството на шаховското првенство

Просечниот рејтинг на Првенството на Македонија е 2.319 поени, просечната возраст 40,7 години, најмлад учесник е Емил Ристески (15), а најстар Љубиша Андоновски (59) Со...

Георгиев прв фаворит на Првенството на Македонија во шах

На првенството ќе настапат 10 шахисти, а новиот шампион на Македонија ќе биде познат по завршувањето на 9-то коло (Бергеров систем), кое ќе се...

Кугларите по шест години повторно на СП

Репрезентацијата на Македонија е сместена во групата Б, заедно со селекциите на Полска, Естонија, Чешка и Србија, а двете првопласирани одат во четврт-финалето Македонската машка...

За 60-от роденден, европско првенство со 12 домаќини

ЕП 2020 ќе се игра во Англија, Германија, Шпанија, Италија, Романија, Азербејџан, Холандија, Данска, Русија, Унгарија, Шкотска и во Р. Ирска. Ниту една од...

Фаворитите почнаа победнички

Првиот фаворит за триумф на Отвореното првенство на Македонија во шах (девет кола), интернационалниот мајстор (ИМ) Филип Панчевски (2.495 рејтинг-поени), заедно со двата велемајстора...

Отворено шаховско првенство на Македонија

Од денеска (17 ч.) до 25 декември во скопскиот хотел „Стоун бриџ“ ќе се одржи Отвореното првенство на Македонија во шах, во девет кола...

Светско првенство во шах за компјутери

Во организација на интернет-сајтот chess.com ќе се одржи Компјутерско светско шаховско првенство помеѓу шаховски програми. Светското првенство во блиц-шах (пет минути време за размислување,...

Куманово пред тежок предизвик во плејофот

Кошаркарите на Куманово денеска ќе се најдат пред вистински предизвик, во дуелот против најдобрата екипа во тековната сезона Работнички (19 часот), во рамките на...