10.8 C
Skopje
24.10.2021 - 11:47

Ознака: Прва

Џил Бајден ќе продолжи да работи додека е прва дама

Џил Бајден ќе влезе во историјата како прва дама што ќе продолжи да работи додека се наоѓа во Белата куќа. Д-р Бајден, која има...

Прва клапа на „Преекспонирано“

Проблематична тинејџерка ги истражува темите на осаменоста, отуѓеноста и лицемерството, нарушувајќи ја рамнотежата на една брачна двојка откако ќе дојде кај нив на гости....

Во Љубљана изградена првата џамија

Во Љубљана е отворен првиот исламски културен центар со џамија во Словенија, а објектот е на површина од 13.000 квадратни метри. Покрај молитвениот простор,...

Мигрантските кампови во Грција пред експлозија – Македонија прва на удар

Треба ли Македонија да стравува од нов наплив на бегалци и мигранти по одлуката на грчката влада да изгради десет нови објекти за сместување...

Прва самостојна изложба на Стефан Младеновски во МКЦ

Во Галеријата на МКЦ е отворена првата самостојна изложба на Стефан Младеновски под наслов „Дела на хартија“, на која може да се видат 35...

Прва самостојна изложба на Бојан Велески

Вечерва, во 20 часот, во ликовниот салон во Центарот за култура во Кичево, со својата прва самостојна изложба ќе се претстави Бојан Велески, студент...

Прва самостојна изложба на Иван Серафимов

Првата самостојна изложба на Иван Серафимов со наслов „Од сон на јаве“ ќе биде отворена на 30 мај, во 19 часот, во Кинотека на...

Устројувањето на првата словенска азбука

СВЕТИ КОНСТАНТИН-КИРИЛ ФИЛОЗОФ (1) По повод 1.150 години од блаженото упокојување на св. Константин-Кирил (†869 - 2019), „Нова Македонија“ во три продолженија објавува текст за...

Весна Дунимаглоска – прва македонска зимска олимпијка

Дунимаглоска во моментите кога се распаѓаше Југославија беше учесничка на ЗОИ во Албервил во 1992 година како независна спортистка. Во слаломската трка на патеката...