Ознака: Прва светска војна

Прилепчанец при ископ пронашол 21 граната од Првата светска војна

Прилепчанец пријавил во Полициската станица Прилеп дека во с. Веселчани при ископ во двор пронашол 21 стара граната од Првата светска војна, кои се...

Артилериска граната пронајдена на брегот на Охридското Езеро

Вчера на потегот помеѓу селата Трпејца и Лубаништа, на брегот на Охридското Езеро, пронајдена е артилериска граната со калибар од 122 мм, по потекло...

Неексплодирана артилериска граната пронајдена во Ресенско

По Демирхисарско, и во Ресенско во текот на оваа седмица е пронајдена  неексплодирана артилериска граната калибар 75 мм, која датира од Првата светска војна....

Артилериска граната пронајдена во близина на црквата во Демир Хисар

Денес во претпладневните часови во нива во близина на гробиштата и црквата во Демир Хисар , пронајдена е артилериска граната остаток од Првата светска...

Руската амбасада го одбележа Денот на сеќавањата во Прилеп

Со полагање на цвеќиња на рускиот крст на Германските гробишта и панихида, Сергеј Баздникин, амбасадорот на Руската Федерација во земјава, заедно со воените аташеа, градоначалникот...

Коронавирусот во САД однел повеќе животи од Првата светска војна

Во Соединетите Американски Држави повеќе луѓе починале како резултат на ковид-19 отколку што Америка загубила животи во Првата светска војна, пренесуваат американските медиуми. Според Универзитетот...

Во дворот пронашол неексплодирана граната од Првата светска војна

Жител на селото Пашино Рувци од Кривогаштани при вршење на земјоделски работи во својот двор пронашол неексплодирана граната кал.75мм од Првата светска војна. Експлозивната направа...

Битолчанец во нива пронашол артилериска граната од Првата светска војна

Жител на битолското село Драгарино додека работел на нива во атарот на селото, пронашол стара артилериска граната од Првата светска војна. Увид извршила екипа од...

Скапо платените лекции од шпанската треска можат да послужат и против...

Светот може да извлече поука од искуството со шпанската треска при справувањето со новиот коронавирус, наречен Ковид-19, бидејќи и двата вируса го напаѓаат респираторниот...

Гранати од Првата светска војна пронајдени во двор во Битолско

Вчера во Полициското одделение Новаци, И.С.(59) од селото Далбеговци пријавил дека во дворното место пронашол стари гранати. Бил извршен увид и било констатирано дека станува...