10.8 C
Skopje
18.10.2021 - 0:27

Ознака: Прва светска војна

Имунолог тврди: Нултиот пациент се заразил со ХИВ за време на...

Вирусот ХИВ најверојатно преминал од шимпанзo на човек поради невнимание на гладен војник од Првата светска војна, кој бил принуден да лови животни за...

Словенец загинал од топовска граната од Првата светска војна

Топовска граната останата од Првата светска војна убила 64-годишен маж во селото Воглар кај Нова Горица во западна Словенија, во близина на границата со...

Гранати од Првата светска војна уништени на Криволак

Втората акцијата за уништување на неексплодираните артилериски гранати 75 мм, пронајдени и отстранети од Битола, кои датираат од Првата светска војна, беа уништени денеска...

Кај Тумбе Кафе има околу 10.000 гранати од Првата светска војна

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) соопшти дека во декември ќе започне уништувањето на неексплодираните гранати од Првата светска војна што на 26 октомври...

Прилепчанец при ископ пронашол 21 граната од Првата светска војна

Прилепчанец пријавил во Полициската станица Прилеп дека во с. Веселчани при ископ во двор пронашол 21 стара граната од Првата светска војна, кои се...

Артилериска граната пронајдена на брегот на Охридското Езеро

Вчера на потегот помеѓу селата Трпејца и Лубаништа, на брегот на Охридското Езеро, пронајдена е артилериска граната со калибар од 122 мм, по потекло...

Неексплодирана артилериска граната пронајдена во Ресенско

По Демирхисарско, и во Ресенско во текот на оваа седмица е пронајдена  неексплодирана артилериска граната калибар 75 мм, која датира од Првата светска војна....

Артилериска граната пронајдена во близина на црквата во Демир Хисар

Денес во претпладневните часови во нива во близина на гробиштата и црквата во Демир Хисар , пронајдена е артилериска граната остаток од Првата светска...

Руската амбасада го одбележа Денот на сеќавањата во Прилеп

Со полагање на цвеќиња на рускиот крст на Германските гробишта и панихида, Сергеј Баздникин, амбасадорот на Руската Федерација во земјава, заедно со воените аташеа, градоначалникот...

Коронавирусот во САД однел повеќе животи од Првата светска војна

Во Соединетите Американски Држави повеќе луѓе починале како резултат на ковид-19 отколку што Америка загубила животи во Првата светска војна, пренесуваат американските медиуми. Според Универзитетот...