7 C
Skopje
22.2.2019 - 22:22

Ознака: првак

На шаховското ЕП во Скопје ќе игра и актуелниот првак

Од досега пријавените 34 шахисти за поединечното ЕП во Скопје, 17 се велемајстори, меѓу кои и актуелниот првак Шариќ од Хрватска На помалку од два...

Тошо Маја – скијачки првак, алпинист и мотоциклист

Тошо Маја афирмацијата во светот на спортот ја доживеа прво како скијач, за истовремено да стане алпинист, а својот авантуристички дух потоа го потврди...

Ал-Аин е вицешампион, но сега ќе игра и за светската титула

Противник на Ал-Аин во големото финале в сабота ќе му биде подобриот од второто полуфинале на светското клупско СП, кое се играше синоќа, помеѓу...

По еден месец „играње“, Ривер ја освои титулата

Во вториот финален меч на Копа либертадорес, кој се играше во Мадрид, Ривер плата ја совлада Бока јуниорс со 3-1 (во првиот меч на...

Металург ќе се подготвува во земјата на светскиот првак

Металург за време на СП, во Франција треба да одигра тест-мечеви со тимови од Првата и од Втората француска лига, како и со Бидасоа,...

Металург гостува кај Војводина, која има ефикасни крила

Српскиот првак Војводина ќе биде денешниот противник (17 часот) на младите ракометри на Металург во 9. коло од Регионалната лига, во Нови Сад. Македонскиот...

Брзиот шах ќе го даде светскиот првак

Дванаесет партии, 12 ремија во Лондон, во мечот за светски шаховски првак без многу ризик, со многу повторени отворања, но, сепак, борбен. Резултатот по...

Петти пат сицилијанска одбрана и 10-то реми

И 10-та партија од мечот за светски шаховски првак во Лондон помеѓу Норвежанецот Магнус Карлсен (2.835) и Американецот Фабијано Каруана (2.832), во напната атмосфера...

Мечот за светската круна ќе се игра во Колеџот за уметност...

Станува збор за простор од 10.000 квадратни метри, кој секој ден ќе биде домаќин на по 400 луѓе што ќе сакаат да го видат...

Каруана му се доближи на Карлсен на само 12 поени

На најновата рејтинг-листа и понатаму води светскиот првак, но многу блиску е предизвикувачот за светската круна, па шаховскиот свет има добри шанси да го...