27.8 C
Skopje
27.9.2021 - 21:10

Ознака: Прашања

Неодговорени прашања и по 20 години

Меѓу болните дилеми што останаа неразјаснети и две децении по Охридскиот договор е онаа за „амнестираната одговорност“ и неоткривањето на сторителите на злосторствата над...

Кои се најтешките детски прашања?

Прашање: Зошто ова дете морам да го поканам на мојот роденден? Одговор: Ако не го поканиш, тоа би можело многу да го повреди. Во нашето...

Кои се најтешките детски прашања?

Катче за родителите (6) Прашање: Зошто возрасните плачат кога се среќни? Одговор: Луѓето може да почувствуваат нешто толку силно и, едноставно, тоа мора да го исфрлат...

Путин преку директна линија ќе одговара на прашања од граѓаните

Рускиот претседател Владимир Путин ќе одговори на прашањата на граѓаните на 30 јуни во рамките на традиционалната телевизиска програма „Директна линија“, објави Кремљ. - Програмата...

Фокусирана и упорна дипломатска офанзива без компромис за идентитетските прашања

Изговорот со содржина „... бидејќи не е членка на ЕУ, Македонија не е во позиција да ги искаже своите ставови на самитите на Унијата...“...

Лидија Димова ги избегна новинарите пред Судот

Разрешената директорка на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова, ги избегна камерите и новинарите, без да даде одговор дали навистина...

Телефонска линија за пензионерски прашања

„Ало, пензионерски прашања“ е само еден од проектите што Сојузот ги подготви во услови на пандемија и вонредна состојба. На посебен телефонски број, во...

Десет одговори на најчестите прашања за коронавирусот

Со секој нов ден на епидемијата се јавуваат десетици нови прашања за коронавирусот. Луѓето се уплашени и загрижени, а пандемијата постојано го побива она...

Бремените жени досега не го пренеле вирусот на фетусот

Стручњаците oд различни области дадоа одговори на неколку честопоставувани прашања поврзани со коронавирусот, објавува српскиот „Блиц“.  Дали е безбедно да се плива во базен? Доколку водата...

Eкипата на „Врба“ вечерва во Милениум ќе има средба со публиката

Скопската публика вечерва ќе има ретка можност одблизу да поразговара со филмската екипа на „Врба“ и да постави прашања врзани со филмот. Веднаш по...