17.8 C
Skopje
17.9.2021 - 4:59

Ознака: пратенички прашања

Од понеделник ќе почне издавањето на лични документи со новото уставно...

Од понеделник ќе почнат да се издаваат лични документи со новото уставно име – Република Северна Македонија, потврди министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски...

Спуштени маски, сертификати за вакцинација и пратенички прашања

Некои од пратениците забораваа да ги стават заштитните маски при влезот во Собранието или пак ги носеа спуштени под брадата, додека собраниските служби ја...

Заев: Пред законите сите се еднакви, без разлика на функцијата

Порано беше мисловна именка да има истрага против високи функционери, а денеска сите еднакво одговараат пред законите, а истражните органи постапуваат неселективно, без разлика...

Заев за пресудите во „Монструм“: Правосудниот систем е тој кој ги...

Премиерот Зоран Заев, одговарајќи на пратенички прашања во Парламентот зборуваше и за судската одлука во врска со масакрот кај Смилковското Езеро. - Секој заслужува правда,...

Коалицијата Алијанса и алтенатива се повлече од седницата за пратенички прашања

Пратеничката група Алијанса на Албанците-Алтернатива се повлече од списокот и најави дека во иднина нема да дозволи да се одржат седници за пратенички прашања...

Заев: Народните херои ги убил фашист, а не цели народи

Очекувам од бугарската страна да направи чисто признавање на македонскиот народ и македонскиот јазик, а опозицијата да не печали лични поени на штета на...

Николоски до Заев: Грешка е што потпишавте договор со Бугарија

Александар Николоски, пратеник и потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, во Собранието на пратеничко прашање до Зоран Заев истакна дека власта направи грешка што потпиша договор со...

Заев: Ако сака Мицкоски, ќе играме шпиц-шпиц, крило-крило

Ако Мицкоски прифати една изборна единица, јас нема да бидам кандидат на пратеничка листа. Немам амбиции, немам дилеми, растоварен сум, рече премиерот Заев одговарајќи...

Пратенички прашања пред малкумина министри

На претпоследната собраниска седница годинава, наменета за пратенички прашања, доминираа расправи поттикнати од интересот на пратениците за теми што ја преокупираа јавноста во последниов...

Заев: Оптимист сум дека во јуни Македонија ќе добие датум за...

Пријателството треба да се негува, а сите да бидат внимателни во изјавите, посочи премиерот Зоран Заев на седницата за пратенички прашања, во однос...