Ознака: пратеници

Собранието продолжува со работа

На собраниската веб-страница за денеска веќе е закажана седница на комисијата за економски прашања, а за 29 август, пак, пленарна седница. До средината на...

Пратениците се враќаат на работа

По летниот одмор, пратениците од денеска се враќаат на своите вообичаени активности во Собранието. Во текот на оваа недела се очекува да бидат соопштени и...

Собранието изгласа намалување на патните трошоци на пратениците

Пратениците ќе добиваат понизок износ на патни трошоци, со измените на Законот за пратеници, што денеска беа изгласани во Собранието со 76 гласа „за“...

Собранието ќе ги разгледува измените на Изборниот законик по завршувањето на...

Собранието на Република Македонија во рамки на денешното продолжение на 53-тата седница едногласно со 78 гласа „за“ одлучи Предлог законот за изменување на Изборниот...

Пратениците повторно ќе гласаат за Договорот со Грција

На 5 или на 6 јули ќе биде закажана собраниската седница на која треба повторно да се гласа за Договорот со Грција за името,...

Пратениците на координации пред седицата за Договорот со Грција

Пратениците пристигнуваат во Собранието на Република Македонија каде за 11 часот е закажана 51. седница со единствена точка на дневен ред Предлог-закон за ратификација...

Пратениците изгласаа како да се однесуваат

Некои од експертите сметаат дека ние како култура или како менталитет, не сме многу расположени да се придржуваме кон одредени „необврзувачки“ регулативи за добро поведение и...

Како се луксузирале косовските пратеници

Само во последните четири месеци од минатата година пратениците во косовското Собрание примиле 1,3 милиони евра на име плати и дневници. Потрошиле 30 илјади...

Спасовски: Пратениците за 27 април беа приведени на барање на обвинителството

Сите наредби за приведување за насилствата од 27 април во Собранието на Република Македонија се издадени од судија на претходна постапка врз претходно барање...

СЈО ќе го презентира извештајот пред пратениците

Специјалната обвинителка Катица Јанева се очекува денеска да го презентира извештајот пред членовите на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците.  Во шестмесечниот...