20.8 C
Skopje
6.6.2020 - 17:26

Ознака: пратеници

All in!

Македонија не е казино и не ни се потребни политичари коцкари. Исто како што не ни требаат ни политички проститутки, кои ќе нѐ убедуваат...

Сега ниту со 120 пратеници не може да се смени името...

Во Законот за референдум е пропишано дека две години по одржувањето референдум, не може да се постави истото референдумско прашање. Во практика тоа значи...

Џафери: Младите полесно ќе ги артикулираат интересите преку соработка со пратениците

Во Собранието на Република Македобија утрово беше отворена дводневна регионална конференција за дијалог на високо ниво за политичкото учество на младите и младинските политики со...

Шпанскиот премиер ќе инсистира за укинување на имунитетот на пратениците

Шпанскиот премиер Педро Санчез соопшти дека ќе инсистира за укинување на имунитетот на пратениците и на лица на функции. Санчез ова го изјави во говор...

Пратениците во кампања, Собранието на стендбај

Вчера и официјално започна кампањата за претстојниот референдум, на кој граѓаните на 30 септември треба да се изјаснат по прашањето „Дали сте за членство...

Пратениците нема поединечно да добиваат средства од буџетот за референдумската кампања

Водењето јавна кампања не подразбира дека Собранието, како овластен предлагач, ќе дели средства поединечно на секој од 120-те пратеници за нивно водење кампања...

Пратениците до понеделник треба да кажат дали ќе водат кампања

Ноќеска на полноќ истече рокот за пријавување за гласање на дијаспосрата за престојниот референдум и за увид во Избирачкиот список. До Државната изборна комисија...

Рускоска: Нинџа и Кољо организатори на упадот во Собранието, пратениците вратари

Нападите во Собранието ќе останат длабоко врежани во историјата на Македонија. Напаѓачите, кои денес се на обвинителната клупа, преку доказите ќе се види дека...

Собранието продолжува со работа

На собраниската веб-страница за денеска веќе е закажана седница на комисијата за економски прашања, а за 29 август, пак, пленарна седница. До средината на...

Пратениците се враќаат на работа

По летниот одмор, пратениците од денеска се враќаат на своите вообичаени активности во Собранието. Во текот на оваа недела се очекува да бидат соопштени и...