Ознака: пратеници

Косовските пратеници се самораспуштија

КОСОВО Косовскиот парламент вчера се самораспушти, по што се очекува претседателот на државата, Хашим Тачи, да го одреди датумот за одржување предвремени парламентарни избори. За...

Сезона на одмори или на преговори

КЛУЧНИТЕ ЗАКОНИ ЧЕКААТ ДА ЗАЛАДИ Експертите сметаат дека одморот на пратениците ќе биде искористен за да им се даде доволно време на партиите да се...

Мицотакис ги повика пратениците да се борат против популизмот

Новиот грчки премиер, Киријакос Мицотакис, ги повика своите пратеници во грчкиот парламент напорно да работат, секојдневно да се борат против популизмот и старата традиција...

Пратениците бараат на седница да расправаат за безбедноста во железничкиот сообраќај

Наместо на седница на Комисијата за транспорт, како што беше претходно закажано, пратениците на пленарна седница ќе расправаат за безбедноста во патниот и железничкиот...

Полициските акции и истраги најинтересни за пратениците

Полициската акција во Љуботен, истрагата против сопственик на медиум за наводната вмешаност во корупција, рекетарство и перење пари, како и примањата на советникот на...

Пратениците побараа гаранција дека новите министри ќе бидат подобри од старите

Жестока расправа меѓу пратениците од власта и од опозицијата се разви за време на вчерашното продолжение на собраниската расправа по предлогот за именување нови...

Џафери до пратениците: Не си играјте со моето трпение

Собранискиот спикер, Талат Џафери, ги предупреди пратениците по говорот на Зијадин Села, кој се закани дека ако продолжат да се приведуваат луѓе за цртање...

Eвропарламентот ги очекува првите пратеници Македонци

Во очекување на изборите за Европскиот парламент, кандидатите за европратеници Македонци се во исчекување да добијат глас повеќе во своите матични земји како што...

Џафери: Нема правен основ за нарко-тест на пратениците

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, попладнево соопшти дека во Уставот и Деловникот на парламентот нема правен основ според кој би можела да се реализира...

Тепачка во парламентот на Хонг Конг

Во Парламентот на Хонг Конг денеска настана хаос кога приврзаниците и противниците на контроверзните амандамани на законите за екстрадиција се судрија на влезот во...