20.7 C
Skopje
21.10.2019 - 12:28

Ознака: пратеници

Народни избраници или меѓународни патници

Колку се исплатливи и колкава е користа од патувањата на пратениците во странство? Според аналитичарите, повратните бенефиции од ваквите патувања се мали за државата,...

Британија ја префрла топката кај ЕУ

Британските пратеници се изјаснија против брегзит без договор, а вчера требаше да побараат и одложување на излегувањето на Британија од ЕУ на 29 март....

Закони за реформи на безбедносно-разузнавачкиот сектор пред пратениците

Собранието вчера го усвои во прво читање сетот закони од областа на безбедноста и разузнавањето, со кои, меѓу другото, се реформира Управата за безбедност...

Кривичен: Обвинителството е овластен предлагач на мерките за обезбедување присуство

Неприфатливи се изјавите дека Судот ќе биде одговорен за одолговлекување на постапката, дотолку повеќе што Судот не може своеволно и спротивно на законот да определува било...

Заев: Процедурите треба да бидат исти за сите пратеници

Премиерот Зоран Заев вели дека Собранието вчера требало да ја следи досегашната пракса во однос на одлучувањето за одземање на имунитетот на пратеникот и...

Албанските опозициски пратеници потпишаа изјави дека се откажуваат од мандатите

Националнот совет, како највисок орган на опозициската Демократска партија (ПД) денеска на предлог на партискиот лидер Љуљзим Баша, донесе едногласна одлука за откажување на...

„Сложни“ пратеници итно гласаат за своите плати и привилегии

Политичката криза околу формирањето на централната власт во Босна и Херцеговина не е сѐ уште надмината, но тоа не беше проблем избраните народни пратеници...

„Та Неа“: Се ситнат грчките партии, уште еден пратеник ја напушти...

Пратеникот Јоргос Псарианос соопшти дека ја напушта партијата „То Потами“(Река) поради поддршката на фракцијата за Преспанскиот договор, само неколку часа откако претходно истото го...

Кои се пребегнатите пратеници што го спасија Ципрас

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас, завчера доби доверба во парламентот, откако владејачката коалиција што ја предводи тој беше разнишана поради Договорот од Преспа, со...

Османи: Не би сакал албанските партии да бидат кочничари на евроатланските...

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска пред состанокот на Работниот комитет за евроинтеграциите изјави дека има чувство оти во процесот за...